Mellopedia: Skillnad mellan sidversioner
Ingen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 6: | Rad 6: | ||
Mellopedia är under teknisk och innehållslig utveckling och byggs på gradvis. | Mellopedia är under teknisk och innehållslig utveckling och byggs på gradvis. | ||
== | == Semifinal 2022 == | ||
Alla fakta om bidragen i [[Melodifestivalen 2022|'''Melodifestivalen 2022''']] (i | Alla fakta om bidragen i [[Melodifestivalens ordbok#Semifinal|semifinalen]] i [[Melodifestivalen 2022|'''Melodifestivalen 2022''']] (i startordning). | ||
{| class="wikitable" style="text-align:center" | {| class="wikitable" style="text-align:center" | ||
! Nr | ! Nr | ||
![[Melodifestivalen 2022# | ![[Melodifestivalen 2022#Semifinal 1|Semifinal 1]] | ||
![[Melodifestivalen 2022# | ![[Melodifestivalen 2022#Semifinal 2|Semifinal 2]] | ||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 | ||
|[[ | |[[My Way|'''Tone Sekelius''']] | ||
|[[Som du vill|'''THEOZ''']] | |[[Som du vill|'''THEOZ''']] | ||
|- | |- | ||
|2 | |2 | ||
|[[ | |[[Suave|'''Alvaro Estrella''']] | ||
|[[Best to Come|'''Lisa Miskovsky''']] | |||
|[[ | |||
|- | |- | ||
|3 | |3 | ||
|[[ | |[[Hallabaloo|'''Danne Stråhed''']] | ||
|[[Till Our Days Are Over|'''Lillasyster''']] | |||
|[[ | |||
|- | |- | ||
|4 | |4 | ||
|[[ | |[[Higher Power|'''Anna Bergendahl''']] | ||
|[[I Can't Get Enough|'''Cazzi Opeia''']] | |[[I Can't Get Enough|'''Cazzi Opeia''']] | ||
|} | |} | ||
* [[Melodifestivalen 2022: Programinnehåll|'''Programinnehåll 2022: Öppningsnummer, mellanakter och inslag''']] | * [[Melodifestivalen 2022: Programinnehåll|'''Programinnehåll 2022: Öppningsnummer, mellanakter och inslag''']] | ||
Rad 220: | Rad 134: | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
== Bidragsbibeln 2022 == | |||
Alla fakta om bidragen i [[Melodifestivalen 2022|'''Melodifestivalen 2022''']] (i deltävlingsstartordning). | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center" | |||
! Nr | |||
![[Melodifestivalen 2022#Deltävling 1|Deltävling 1]] | |||
![[Melodifestivalen 2022#Deltävling 2|Deltävling 2]] | |||
![[Melodifestivalen 2022#Deltävling 3|Deltävling 3]] | |||
![[Melodifestivalen 2022#Deltävling 4|Deltävling 4]] | |||
![[Melodifestivalen 2022|Semifinal]] | |||
![[Melodifestivalen 2022|Final]] | |||
|- | |||
| 1 | |||
|[[Bananas|Malou Prytz]] | |||
|[[Bluffin|LIAMOO]]<sup>1</sup> | |||
|[[I Can't Get Enough|Cazzi Opeia]]<sup>2</sup> | |||
|[[Higher Power|Anna Bergendahl]]<sup>2</sup> | |||
|[[Som du vill|THEOZ]] | |||
|[[Hold Me Closer|Cornelia Jakobs]] | |||
|- | |||
|2 | |||
|[[Som du vill|THEOZ]]<sup>2</sup> | |||
|[[Tror du att jag bryr mig|Niello & Lisa Ajax]] | |||
|[[Lyckligt slut|Lancelot]] | |||
|[[Till Our Days Are Over|Lillasyster]]<sup>2</sup> | |||
|[[Hallabaloo|Danne Stråhed]] | |||
|[[Innocent Love|Robin Bengtsson]] | |||
|- | |||
|3 | |||
|[[Let There Be Angels|Shirley Clamp]] | |||
|[[I Want to Be Loved|Samira Manners]] | |||
|[[Best to Come|Lisa Miskovsky]]<sup>2</sup> | |||
|[[Synd om dig|Malin Christin]] | |||
|[[Suave|Alvaro Estrella]] | |||
|[[Bluffin|LIAMOO]] | |||
|- | |||
|4 | |||
|[[Moving Like That|Omar Rudberg]] | |||
|[[Suave|Alvaro Estrella]]<sup>2</sup> | |||
|[[Shut Me Up|Tribe Friday]] | |||
|[[La stella|Tenori]] | |||
|[[My Way|Tone Sekelius]] | |||
|[[Änglavakt|John Lundvik]] | |||
|- | |||
|5 | |||
|[[Hallabaloo|Danne Stråhed]]<sup>2</sup> | |||
|[[Face in the Crowd|Browsing Collection]] | |||
|[[Freedom|Faith Kakembo]]<sup>1</sup> | |||
|[[In i dimman|MEDINA]]<sup>1</sup> | |||
|[[I Can't Get Enough|Cazzi Opeia]] | |||
|[[Freedom|Faith Kakembo]] | |||
|- | |||
|6 | |||
|[[Hold Me Closer|Cornelia Jakobs]]<sup>1</sup> | |||
|[[Änglavakt|John Lundvik]]<sup>1</sup> | |||
|[[Fyrfaldigt hurra!|Linda Bengtzing]] | |||
|[[The End|Angelino]] | |||
|[[Best to Come|Lisa Miskovsky]] | |||
|[[Bigger Than the Universe|Anders Bagge]] | |||
|- | |||
|7 | |||
|[[Innocent Love|Robin Bengtsson]]<sup>1</sup> | |||
|[[My Way|Tone Sekelius]]<sup>2</sup> | |||
|[[Bigger Than the Universe|Anders Bagge]]<sup>1</sup> | |||
|[[Run to the Hills|Klara Hammarström]]<sup>1</sup> | |||
|[[Higher Power|Anna Bergendahl]] | |||
|[[In i dimman|MEDINA]] | |||
|- | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
|[[Till Our Days Are Over|Lillasyster]] | |||
|[[Run to the Hills|Klara Hammarström]] | |||
|- | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
|''[[Melodifestivalen 2022|Semifinalist]]'' | |||
|- | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
|''[[Melodifestivalen 2022|Semifinalist]]'' | |||
|- | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
|''[[Melodifestivalen 2022|Semifinalist]]'' | |||
|- | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
| style="background-color:#ffffff;" | | |||
|''[[Melodifestivalen 2022|Semifinalist]]'' | |||
|} | |||
<small><sup>1</sup> Final. <sup>2</sup> Semifinal.</small> | |||
== Aktuellt == | == Aktuellt == | ||
[[Fil:Melodifestivalen 2022 logotyp.jpg|miniatyr|Logotypen för Melodifestivalen 2022.]]Festivalrekord och andra större uppdateringar på Mellopedia. | [[Fil:Melodifestivalen 2022 logotyp.jpg|miniatyr|Logotypen för Melodifestivalen 2022.]]Festivalrekord och andra större uppdateringar på Mellopedia. |
Versionen från 2 mars 2022 kl. 02.37
Välkommen till Mellopedia! Här öppnar SVT Melodifestivalens arkiv i ett referensverk där du kommer att kunna hitta information om alla Melodifestivalens bidrag, personer, roller och mycket mer.
På Mellopedia finns också åtskilliga aldrig tidigare publicerade uppgifter ur Melodifestivalens historia.
Mellopedia är under teknisk och innehållslig utveckling och byggs på gradvis.
Semifinal 2022
Alla fakta om bidragen i semifinalen i Melodifestivalen 2022 (i startordning).
Nr | Semifinal 1 | Semifinal 2 |
---|---|---|
1 | Tone Sekelius | THEOZ |
2 | Alvaro Estrella | Lisa Miskovsky |
3 | Danne Stråhed | Lillasyster |
4 | Anna Bergendahl | Cazzi Opeia |
Melodifestivalens alla år
20-talet | 10-talet | 00-talet | 90-talet | 80-talet | 70-talet | 60-talet | 50-talet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2022 | 2019 | 2009 | 1999 | 1989 | 1979 | 1969 | 1959 |
2021 | 2018 | 2008 | 1998 | 1988 | 1978 | 1968 | 1958 |
2020 | 2017 | 2007 | 1997 | 1987 | 1977 | 1967 | |
2016 | 2006 | 1996 | 1986 | 1976 | 1966 | ||
2015 | 2005 | 1995 | 1985 | 1975 | 1965 | ||
2014 | 2004 | 1994 | 1984 | 1974 | 1964 | ||
2013 | 2003 | 1993 | 1983 | 1973 | 1963 | ||
2012 | 2002 | 1992 | 1982 | 1972 | 1962 | ||
2011 | 2001 | 1991 | 1981 | 1971 | 1961 | ||
2010 | 2000 | 1990 | 1980 | 1970 | 1960 |
Bidragsbibeln 2022
Alla fakta om bidragen i Melodifestivalen 2022 (i deltävlingsstartordning).
1 Final. 2 Semifinal.
Aktuellt
Festivalrekord och andra större uppdateringar på Mellopedia.
- 2022-02-25: Alla bidrag i Melodifestivalens historia har nu fått egna Mellopedia-sidor.
- 2022-02-12: Alvaro Estrella vidare från en deltävling för tredje året i följd, vilket innebär tangerat rekord.
- 2022-02-05: Robin Bengtsson direkt till final för 4:e gången på 4 försök, delat rekord.
- 2022-01-26: Melodifestivalens nya röstningsförfarande presenterades.
- 2022-01-14: På grund av smittspridningsläget med covid-19 ställdes turnén in. Melodifestivalen 2022 anordnas i Stockholm. Senare meddelades att program 1–3 sänds från Avicii Arena och program 4–6 från Friends Arena.
- 2021-12-14: Startordningen blev klar för Melodifestivalen 2022.
- 2021-11-30: Låtskrivaren Jimmy "Joker" Thörnfeldt kvalade in med 6 bidrag till Melodifestivalen 2022 och tangerade därmed Jimmy Janssons rekord från 2020. Samtidigt blev det klart att Malou Prytz (18) kommer att bli den yngsta artist som har tävlat med tre bidrag eller fler.
- 2021-11-26: När Linda Bengtzing för åttonde gången blev klar för Melodifestivalen som soloartist drygade hon ut sitt rekord som den artist som tävlat solo under flest årgångar av tävlingen.
Priser och rekord
- Melodifestivalens rekordbok
- Melodifestivalens Hall of Fame
- Marcel Bezençon Awards (kommande)
- Melodifestivalens webbpris (kommande)
... och mycket mer
- Melodifestivalens ordbok – förklaringar av ord och fraser ur Melodifestivalens värld
- Vinnare i Melodifestivalen (kommande)
- Sistaplatser i Melodifestivalen (kommande)
- Programledare (kommande)
- Tittarsiffror (kommande)
Länkar
Mer om Melodifestivalen från SVT:
- Melodifestivalen på SVT Play
- Melodifestivalen.se – officiell webbplats
- Mellomedia – Melodifestivalens presstjänst
- Melodifestivalen på Öppet arkiv
- App: Melodifestivalen (Google Play, App Store).
- Sociala medier: Twitter: @SVTmelfest och @melfest_en (engelskt konto). Instagram: @melodifestivalen. TikTok: @melodifestivalen. Facebook: @melodifestivalen. Officiell hashtag: #melfest. Officiell svensk hashtag för Eurovision: #escSE. Officiell internationell hashtag för Eurovision: #eurovision.
- SVT Nyheter – extern nyhetsbevakning av Melodifestivalen
Kontakt
Innehåller på Mellopedia är sammanställt med noggrann redaktionell granskning men kan ändå innehålla felaktigheter. Rättelser och kommentarer är varmt välkomna.
- Redaktör: Gustav Dahlander | gustav.dahlander@svt.se