Ingela "Pling" Forsman: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat Persontabell) |
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat PersonTable) |
||
(22 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | <!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | ||
<br clear="all" /> | |||
== Bidrag == | == Bidrag == | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! År | ! År | ||
! | ! Bidrag | ||
! Artist | ! Artist | ||
! | ! Text och musik | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 1981|1981]] | ||
| [[Men natten är vår]] | |||
| [[Kicki Moberg]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Agnetha Fältskog]] (m) | |||
| Final: Placering 5 | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 1983|1983]] | |||
| [[Bara en enda gång]] | |||
| [[Ann-Louise Hanson]] & [[John Ballard]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Anders Glenmark]] (m) | |||
| Final: Placering 5 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 1984|1984]] | |||
| [[Kall som is]] | |||
| [[Karin Glenmark|Karin]] & [[Anders Glenmark]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Anders Glenmark]] (m) | |||
| Final: Placering 4 | |||
|- | |||
| [[Tjuvarnas natt]] | |||
| [[Thomas Lewing]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Bruno Glenmark]] (m) | |||
| Grundomgången: Utslagen | |||
|- bgcolor="gold" | |||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 1985|1985]] | |||
| [[Bra vibrationer]] | |||
| [[Kikki Danielsson]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Lasse Holm]] (m) | |||
| Final: Placering 1 | |||
|- | |||
| [[1 + 1 = 2]] | |||
| [[Bel Air]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Christer Bjärehag]] (m) | |||
| Grundomgången: Utslagen | |||
|- | |||
| [[Jag vet hur det känns]] | |||
| [[Li Berg]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Dick Berglund]] (m) | |||
| Final: Placering 5 | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 1986|1986]] | |||
| [[ABCD]] | |||
| [[Dan Tillberg]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t), [[Dan Tillberg]] (m) och [[Svante Persson]] (m) | |||
| Grundomgången: Utslagen | |||
|- bgcolor="#C96" | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 1987|1987]] | |||
| [[När morgonstjärnan brinner]] | |||
| [[Cyndee Peters]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t), [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Håkan Almqvist]] (m) | |||
| Final: Placering 3 | |||
|- | |||
| [[Det finns en morgondag]] | |||
| [[Anna Book]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Jan Askelind]] (m) | |||
| Grundomgången: Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 1988|1988]] | |||
| [[Nästa weekend]] | |||
| [[Uffe Persson]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Lasse Holm]] (m) | |||
| Grundomgången: Utslagen | |||
|- bgcolor="silver" | |||
| [[Om igen]] | |||
| [[Lena Philipsson]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t), [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Håkan Almqvist]] (m) | |||
| Final: Placering 2 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 1989|1989]] | |||
| [[Du (öppnar min värld)]] | |||
| [[Lisa Nilsson]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t), [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Håkan Almqvist]] (m) | |||
| Final: Placering 4 | |||
|- | |||
| [[Nattens drottning]] | |||
| [[Haakon Pedersen]] & [[Elisabeth Berg]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Lasse Holm]] (m) | |||
| Final: Placering 5 | |||
|- bgcolor="#C96" | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 1990|1990]] | |||
| [[Varje natt]] | |||
| [[Lisbet Jagedal]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Lasse Holm]] (m) | |||
| Final: Placering 3 | |||
|- | |||
| [[Handen på hjärtat]] | |||
| [[Sofia Källgren]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Lasse Holm]] (m) | |||
| Final: Placering 4 | |||
|- bgcolor="silver" | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 1991|1991]] | |||
| [[Ett liv med dej]] | |||
| [[Towe Jaarnek]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t), [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Håkan Almqvist]] (m) | |||
| Final: Placering 2 | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 1993|1993]] | |||
| [[Närmare dig]] | |||
| [[Tina Leijonberg]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Håkan Mjörnheim]] (m) | |||
| Grundomgången: Utslagen | |||
|- bgcolor="silver" | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 1994|1994]] | |||
| [[Det vackraste jag vet]] | |||
| [[Gladys del Pilar]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Michael Saxell]] (m) | |||
| Final: Placering 2 | |||
|- bgcolor="gold" | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 1995|1995]] | |||
| [[Se på mig]] | |||
| [[Jan Johansen]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t), [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Håkan Almqvist]] (m) | |||
| Final: Placering 1 | |||
|- bgcolor="gold" | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 1998|1998]] | |||
| [[Kärleken är]] | |||
| [[Jill Johnson]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t), [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Håkan Almqvist]] (m) | |||
| Final: Placering 1 | |||
|- bgcolor="silver" | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2000|2000]] | |||
| [[När jag tänker på i morgon]] | |||
| [[Friends]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Lasse Holm]] (m) | |||
| Final: Placering 2 | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2001|2001]] | |||
| [[Ingenmansland]] | |||
| [[Jan Johansen]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) och [[Bobby Ljunggren]] (m) | |||
| Final: Placering 4 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2004|2004]] | |||
| [[Efharisto]] | |||
| [[Bosson]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]], [[Henrik Wikström]] och [[Ingela "Pling" Forsman]] | |||
| Andra chansen: Placering 6 - Utslagen | |||
|- bgcolor="silver" | |||
| [[Min kärlek]] | |||
| [[Shirley Clamp]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]], [[Henrik Wikström]] och [[Ingela "Pling" Forsman]] | |||
| Final: Placering 2 | |||
|- bgcolor="silver" | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2005|2005]] | |||
| [[Håll om mig]] | |||
| [[Nanne Grönvall]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] och [[Nanne Grönvall]] | |||
| Final: Placering 2 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2006|2006]] | |||
| [[Jag ljuger så bra]] | |||
| [[Linda Bengtzing]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]], [[Lars "Dille" Diedricson]] och [[Martin Hedström]] | |||
| Final: Placering 7 | |||
|- | |||
| [[Etymon]] | |||
| [[Sonja Aldén|Sonya]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]], [[Henrik Wikström]] och [[Ingela "Pling" Forsman]] | |||
| Deltävling 2: Placering 5 - Utslagen | |||
|- | |||
| [[En droppe regn]] | |||
| [[Niclas Wahlgren]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]], [[Henrik Wikström]] och [[Ingela "Pling" Forsman]] | |||
| Andra chansen: Placering 8 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2007|2007]] | |||
| [[Jag måste kyssa dig]] | |||
| [[Nanne Grönvall|Nanne]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]], [[Nanne Grönvall]] och [[Peter Grönvall]] | |||
| Andra chansen: Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2008|2008]] | |||
| [[I Love Europe]] | |||
| [[Christer Sjögren]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t), [[Magnus Johansson (I)|Magnus Johansson]] (m) och [[Torgny Söderberg]] (m) | |||
| Final: Placering 9 | |||
|- | |||
| [[Den första svalan]] | |||
| [[Alexander Schöld]] | |||
| [[Anders Wikström]] (tm), [[Fredrik Thomander]] (tm) och [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) | |||
| Deltävling 2: Placering 7 - Utslagen | |||
|- | |||
| [[Jag saknar dig ibland]] | |||
| [[Ainbusk]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]] (m), [[Henrik Wikström]] (tm) och [[Ingela "Pling" Forsman]] (t) | |||
| Deltävling 3: Placering 6 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2009|2009]] | |||
| [[Med hjärtat fyllt av ljus]] | |||
| [[Shirley Clamp]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]], [[Henrik Wikström]] och [[Ingela "Pling" Forsman]] | |||
| Deltävling 1: Placering 8 - Utslagen | |||
|- | |||
| [[Jag tror på oss]] | |||
| [[Scotts]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]], [[Lars "Dille" Diedricson]] och [[Martin Hedström]] | |||
| Andra chansen: Utslagen | |||
|- | |||
| [[Så vill stjärnorna]] | |||
| [[Molly Sandén]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]], [[Ingela "Pling" Forsman]] och [[Marcos Ubeda]] | |||
| Final: Placering 11 | |||
|- | |||
| [[Du är älskad där du går]] | |||
| [[Susanne Alfvengren]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]], [[Henrik Wikström]] och [[Ingela "Pling" Forsman]] | |||
| Deltävling 4: Placering 8 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2013|2013]] | |||
| [[Make Me No 1]] | |||
| [[Felicia Olsson]] | |||
| [[Henrik Wikström]] (tm), [[Ingela "Pling" Forsman]] (tm), [[Amir Aly]] (tm) och [[Maria Haukaas Storeng|Maria Haukaas Mittet]] (tm) | |||
| Deltävling 2: Placering 5 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2014|2014]] | |||
| [[Casanova]] | |||
| [[Elisa Lindström]] | |||
| [[Ingela "Pling" Forsman]] (t), [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Jimmy Jansson]] (m) | |||
| Deltävling 1: Placering 5 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Den du är]] | | [[Den du är]] | ||
| [[Elisa]] | | [[Elisa Lindström|Elisa]] | ||
| [[Bobby Ljunggren]], | | [[Bobby Ljunggren]], [[Ingela "Pling" Forsman]] och [[Elisa Lindström]] | ||
| Deltävling 3 | | Deltävling 3: Placering 7 - Utslagen | ||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |
Nuvarande version från 2 mars 2024 kl. 18.52