Sistaplatser i Melodifestivalens deltävlingar

Från Mellopedia

Bidragen som har slutat på sista plats i Melodifestivalens deltävlingar sedan dessa infördes 2002.

Se även:

År Program Bidrag Artist Text och musik
2002 Deltävling 1 En värld som alltid brinner Richard Sköld Erik Appelros, Istvan Steneberg och Richard Sköld
Deltävling 2 Ingenting ingenting Jennifer Newberry Joakim Björklund, Jonas Sällberg och Tony Malm
Deltävling 3 You're the Best Thing Linda Grip Linda Grip och Marcus Black
Deltävling 4 I Want You Niklas Andersson Micke Wedberg och Svante Persson
2003 Deltävling 1 Ingen annan Alive & Jessie Martins Lars Edvall och Mattias Reimer
Deltävling 2 You Pandora Jan Johansen, Shirley Clamp och Tania Clamp
Deltävling 3 Tonight's the Night Shanna Smith Richard Evenlind
Deltävling 4 No dudes en llamarme Fernando Brito Fernando Brito och Johan Larsson
2004 Deltävling 1 Still Believe Joachim Bergström Emil Heiling, Johan Bejerholm och Jonas Sahlin
Deltävling 2 You Are the Sunshine of My Life Jennifer Escola Ari Lehtonen och Dick Cruslock
Deltävling 3 Baby I Can't Stop Gladys del Pilar Daniel Eklund och Mats Hedström
Deltävling 4 Äntligen Fre Henok Fre, Jonatan Fre, Putte Nelsson och Roberto Martorell
2005 Deltävling 1 Var mig nära Cecilia Vennersten Calle Kindbom och Robert Åhlin
Deltävling 2 Vad du än trodde så trodde du fel Arja Saijonmaa Dan Sundquist och Åsa Jinder
Deltävling 3 Lovin' Your Feen Kwanzaa Ayesha Quraishi och Jean DC
Deltävling 4 Ready For Me Rickard Engfors & Katarina Fallholm Lars "Dille" Diedricson (m), Peter Nordholm (m) och Dan Attlerud (t)
2006 Deltävling 1 Aiayeh (The Music of the Samba) Simone Moreno Anders von Hofsten, Andreas Kleerup, Andreas Unge och Simone Moreno
Deltävling 2 Oh Yeah The Elephantz Daniel Bäckström, Eddie "Eee" Brown, Funky Dan Larsson, Jens Patrik Duvsjö och Martin "Cee" Carboo
Deltävling 3 Mi Amor Gregor Henrik Rongedal, Lotta Ahlin, Magnus Rongedal och Tommy Lydell
Deltävling 4 Under Your Spell Evan Jonas Sjöström, Malin Eriksson och Pontus Hagberg
2007 Deltävling 1 Clubbin Addis Black Widow Armias Mamo och Dianne Wiston
Deltävling 2 Rainbow Star Regina Lund Bobby Ljunggren, Fredrik Kempe och Regina Lund
Deltävling 3 Drop Dead MissMatch Felix Persson, Figge Boström, Marit Woody, Märta Grauers och Stefan Woody
Deltävling 4 La musica Verona Joakim Udd, Johan Fjellström, Karl Eurén och Robert Rydholm
2008 Deltävling 1 Alla gamla X Face-84 Lars "Dille" Diedricson (m), Martin Hedström (m) och Wille Crafoord (t)
Deltävling 2 Razborka The Nicole Nicole Fuentes (tm), Stefan Åberg (tm) och Tord Bäckström (tm)
Deltävling 3 Hallelujah New World Eskobar Daniel Bellqvist (tm), Frederik Zäll (tm) och Robert Birming (tm)
Deltävling 4 För många ord om kärlek Niklas Strömstedt Niklas Strömstedt (tm)
2009 Deltävling 1 Med hjärtat fyllt av ljus Shirley Clamp Bobby Ljunggren, Henrik Wikström och Ingela "Pling" Forsman
Deltävling 2 Jag ska slåss i dina kvarter! Lasse Lindh & Bandet Lasse Lindh
Deltävling 3 Här för mig själv Maja Gullstrand Marcos Ubeda och Thomas G:son
Deltävling 4 Du är älskad där du går Susanne Alfvengren Bobby Ljunggren, Henrik Wikström och Ingela "Pling" Forsman
2010 Deltävling 1 A Place to Stay Jenny Silver Torben Hedlund
Deltävling 2 Innan alla ljusen brunnit ut Anna-Maria Espinosa Dan Attlerud och Stefan Woody
Deltävling 3 Tonight Johannes Bah Kuhnke Anders Hansson och Sharon Vaughn
Deltävling 4 Magisk stjärna Py Bäckman Micke Wennborn och Py Bäckman
2011 Deltävling 1 Try Again Dilba Linda Sonnvik (tm) och Niklas Pettersson (tm)
Deltävling 2 Vaken i en dröm Elisabeth Andreassen Calle Kindbom (t), Lars "Dille" Diedricson (m) och Kristian Wejshag (tm)
Deltävling 3 Tid att andas Simon Forsberg Fredrik Kempe (tm)
Deltävling 4 Run Anders Fernette Desmond Child (tm), Hugo Lira (tm), Ian-Paolo Lira (tm), Negin Djafari (tm) och Thomas Gustafsson (tm)
2012 Deltävling 1 I Want To Be Chris Isaak (This Is Just the Beginning) The Moniker The Moniker (Daniel Karlsson) (tm)
Deltävling 2 Det går för långsamt Mimi Oh Anton Malmberg Hård af Segerstad (tm) och Niclas Lundin (tm)
Deltävling 3 I mina drömmar Maria BenHajji Nanna Sveinsdóttir (t) och Thomas Cars (m)
Deltävling 4 Allting blir bra igen OPA! Michael Sideridis (tm)
2013 Deltävling 1 Paris Jay-Jay Johanson Jay-Jay Johanson (tm)
Deltävling 2 Annelie Joacim Cans Joacim Cans (tm)
Deltävling 3 Island Elin Petersson Elin Petersson (tm)
Deltävling 4 Must Be Love Lucia Piñera Peter Kvint (tm) och Jonas Myrin (tm)
2014 Deltävling 1 Bygdens son Sylvester Schlegel Sylvester Schlegel (tm)
Deltävling 2 Glow Manda Joy Deb (tm), Linnea Deb (tm), Melanie Wehbe (tm) och Charlie Mason (tm)
Deltävling 3 Red EKO Linnea Deb (tm), Joy Deb (tm), Anna Lidman (tm), Hannes Lundberg (tm) och Michael Ottosson (tm)
Deltävling 4 Hollow Janet Leon Karl-Ola Kjellholm (tm), Jimmy Jansson (tm) och Louise Winter (tm)
2015 Deltävling 1 Pappa Daniel Gildenlöw Daniel Gildenlöw (tm)
Deltävling 2 Nonetheless Marie Bergman & Sanne Salomonsen Andreas "Stone" Johansson (tm) och Allison Kaplan (tm)
Deltävling 3 Living to Die Andreas Johnson Andreas Johnson (tm), Bobby Ljunggren (tm) och Karl-Ola Kjellholm (tm)
Deltävling 4 Don't Say No Midnight Boy Johan Krafman (Midnight Boy) (tm), Kristofer Östergren (tm) och Olle Blomström (tm)
2016 Deltävling 1 Mitt guld Pernilla Andersson Pernilla Andersson och Fredrik Rönnqvist
Deltävling 2 Håll mitt hjärta hårt Patrik, Tommy & Uno Patrik Isaksson, Tommy Nilsson och Uno Svenningsson
Deltävling 3 Kom ut som en stjärna After Dark Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson, Larry Forsberg, Lina Eriksson, Kent "Sippan" Olsson och Calle Kindbom
Deltävling 4 Killer Girl Linda Bengtzing Mathias Kallenberger, Andréas Berlin, Linda Bengtzing och Dag Öhrlund
2017 Deltävling 1 Mitt liv Charlotte Perrelli Charlotte Perrelli och Lars Hägglund
Deltävling 2 Vart har du vart Allyawan Masse Salazar och Samuel "Allyawan" Nazari
Deltävling 3 Snurra min jord Krista Siegfrids Krista Siegfrids, Gustaf Svenungsson, Magnus Wallin och Gabriel Alares
Deltävling 4 Du får inte ändra på mig Sara Varga & Juha Mulari Sara Varga och Lars Hägglund
2018 Deltävling 1 Osby Tennessee Kikki Danielsson Sulo Karlsson (tm) och Kikki Danielsson (tm)
Deltävling 2 Det finns en väg Jonas Gardell Calle Kindbom (tm), Mats Tärnfors (tm) och Jonas Gardell (tm)
Deltävling 3 Stark Barbi Escobar Barbi Escobar (tm), Costa Leon (tm) och Andreas "Stone" Johansson (tm)
Deltävling 4 Break That Chain Felicia Olsson Joy Deb (tm), Kristian Lagerström (tm), Bobby Ljunggren (tm) och Henrik Wikström (tm)
2019 Deltävling 1 Mina fyra årstider Arja Saijonmaa Göran Sparrdal (tm), Ari Lehtonen (tm) och Arja Saijonmaa (tm)
Deltävling 2 I Love It Oscar Enestad Emanuel Abrahamsson (tm), Parker James (tm) och Oscar Enestad (tm)
Deltävling 3 Somebody Wants The Lovers of Valdaro Peter Boström (tm), Thomas G:son (tm) och Erik Gabriel Høiby (tm)
Deltävling 4 Stormbringer Pagan Fury Tobias Gustavsson (tm), Fredrik Thomander (tm), Anders Wikström (tm) och Mia Stegmar (tm)
2020 Deltävling 1 Moves Suzi P Joy Deb, Suzi Pancekov, Aniela Eklund, Malou Ruotsalainen, Chanel Tukia och Kenny Silverdique
Deltävling 2 Miraklernas tid Jan Johansen Thomas G:son
Deltävling 3 Livet börjar nu Albin Johnsén Robin Stjernberg, Albin Johnsén och Gino Yonan
Deltävling 4 Carpool Karaoke Nanne Grönvall Nanne Grönvall och Peter Grönvall
2021 Deltävling 1 Fingerprints Nathalie Brydolf Andreas "Stone" Johansson, Etta Zelmani, Laurell Barker och Anna-Klara Folin
Deltävling 2 Rich Julia Alfrida Julia Alfrida, Jimmy Jansson och Melanie Wehbe
Deltävling 3 Den du är Elisa Bobby Ljunggren, Ingela "Pling" Forsman och Elisa Lindström
Deltävling 4 All Inclusive Sannex Greta Svensson och Hans Thorstensson
2022 Deltävling 1 Bananas Malou Prytz Joy Deb, Linnea Deb, Alice Gernandt och Jimmy "Joker" Thörnfeldt
Deltävling 2 Tror du att jag bryr mig Niello & Lisa Ajax Yvonne Dahlbom, Niklas "Niello" Grahn Linroth och Jesper Welander
Deltävling 3 Shut Me Up Tribe Friday Noah Deutschmann, Isak Gunnarsson och Robin Hanberger Pérez
Deltävling 4 Synd om dig Malin Christin Oliver Heinänen, Jonathan Lavotha och Malin Christin
2023 Deltävling 1 Länge leve livet Eva Rydberg & Ewa Roos Henric Pierroff, Kalle Rydberg och Emil Vaker
Deltävling 2 Comfortable Eden Benjamin Rosenbohm, Eden Alm, Emil Adler Lei och Julie Aagaard
Deltävling 3 Så kommer känslorna tillbaka Casanovas Mikael Karlsson och Henrik Sethsson
Deltävling 4 Mera mera mera Emil Henrohn Emil Henrohn, Ji Nilsson, Jakob Redtzer och Marlene Strand
2024 Deltävling 1 Min melodi Melina Borglowe Melina Borglowe (t), Thomas G:son (m) och Andreas Mattsson (m)
Deltävling 2 Norrland Engmans Kapell Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg och Lennart Wastesson
Deltävling 3 Take My Breath Away Kim Cesarion Mattias Andréasson, Kim Cesarion, Christoffer Johansson, Albin Johnsén och William Segerdahl
Deltävling 4 En sång om sommaren Lasse Stefanz Robert Norberg, Anders Wigelius och Anderz Wrethov
Deltävling 5 Banne maj Elecktra Jonny Werner, Robin Werner, Anderz Wrethov och Elin Wrethov