Peter Boström: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
m (Uppdaterat Persontabell) |
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat PersonTable) |
||
(23 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | <!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | ||
== Bidrag | == Bidrag == | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! År | ! År | ||
! | ! Bidrag | ||
! Artist | ! Artist | ||
! | ! Text och musik | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2020|2020]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2003|2003]] | ||
| [[Stop! Look! Listen!]] | |||
| [[Da Buzz]] | |||
| [[Joakim Udd]], [[Peter Boström]], [[Pär Lönn]] och [[Urban Robertsson]] | |||
| Deltävling 1: Placering 5 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2009|2009]] | |||
| [[Disconnect Me]] | |||
| [[Marie Serneholt]] | |||
| [[Peter Boström]] och [[Tony Nilsson]] | |||
| Deltävling 1: Placering 6 - Utslagen | |||
|- bgcolor="#C96" | |||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2010|2010]] | |||
| [[Manboy]] | |||
| [[Eric Saade]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] och [[Peter Boström]] | |||
| Final: Placering 3 | |||
|- | |||
| [[Headlines]] | |||
| [[Alcazar]] | |||
| [[Peter Boström]] och [[Tony Nilsson]] | |||
| Andra chansen: Utslagen | |||
|- | |||
| [[Thursdays]] | |||
| [[Lovestoned]] | |||
| [[Peter Boström]], [[Sharon Vaughn]] och [[Thomas G:son]] | |||
| Deltävling 4: Placering 6 - Utslagen | |||
|- bgcolor="silver" | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2011|2011]] | |||
| [[In the Club]] | |||
| [[Danny Saucedo]] | |||
| [[Danny Saucedo]] (tm), [[Figge Boström]] (tm) och [[Peter Boström]] (tm) | |||
| Final: Placering 2 | |||
|- | |||
| [[I'm in Love]] | |||
| [[Sanna Nielsen]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]] (m), [[Irini Michas]] (t), [[Peter Boström]] (m) och [[Thomas G:son]] (tm) | |||
| Final: Placering 4 | |||
|- bgcolor="gold" | |||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2012|2012]] | |||
| [[Euphoria]] | |||
| [[Loreen]] | |||
| [[Thomas G:son]] (tm) och [[Peter Boström]] (tm) | |||
| Final: Placering 1 | |||
|- | |||
| [[I din himmel]] | |||
| [[Sonja Aldén]] | |||
| [[Sonja Aldén]] (t), [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Peter Boström]] (m) | |||
| Deltävling 2: Placering 6 - Utslagen | |||
|- bgcolor="silver" | |||
| [[Amazing]] | |||
| [[Danny Saucedo]] | |||
| [[Danny Saucedo]] (tm), [[Peter Boström]] (tm) och [[Figge Boström]] (tm) | |||
| Final: Placering 2 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2013|2013]] | |||
| [[On Top of the World]] | |||
| [[Swedish House Wives]] | |||
| [[Peter Boström]] (tm) och [[Thomas G:son]] (tm) | |||
| Deltävling 2: Placering 6 - Utslagen | |||
|- | |||
| [[Alibi]] | |||
| [[Eddie Razaz]] | |||
| [[Thomas G:son]] (tm) och [[Peter Boström]] (tm) | |||
| Deltävling 3: Placering 6 - Utslagen | |||
|- bgcolor="#C96" | |||
| [[Tell the World I'm Here]] | |||
| [[Ulrik Munther]] | |||
| [[Thomas G:son]] (tm), [[Peter Boström]] (tm) och [[Ulrik Munther]] (tm) | |||
| Final: Placering 3 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2014|2014]] | |||
| [[Love Trigger]] | |||
| [[JEM]] | |||
| [[Thomas G:son]] (tm), [[Peter Boström]] (tm) och [[Julimar ”J-Son” Santos]] (tm) | |||
| Andra chansen: Placering 6 - Utslagen | |||
|- | |||
| [[När änglarna går hem]] | |||
| [[Martin Stenmarck]] | |||
| [[Andreas Öhrn]] (tm), [[Alexander Bard]] (tm), [[Martin Stenmarck]] (tm) och [[Peter Boström]] (tm) | |||
| Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | |||
|- | |||
| [[Hela natten]] | |||
| [[Josef Johansson]] | |||
| [[Peter Boström]] (m), [[Thomas G:son]] (m), [[Jonas Lundblad]] (t), [[Josef Johansson]] (t) och [[Peo Thyrén]] (t) | |||
| Deltävling 4: Placering 7 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2016|2016]] | |||
| [[Rollercoaster]] | |||
| [[Dolly Style]] | |||
| [[Thomas G:son]], [[Peter Boström]] och [[Alexandra Salomonsson]] | |||
| Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2017|2017]] | |||
| [[Wild Child]] | |||
| [[Ace Wilder]] | |||
| [[Peter Boström]], [[Thomas G:son]] och [[Ace Wilder]] | |||
| Final: Placering 7 | |||
|- | |||
| [[A Million Years]] | |||
| [[Mariette]] | |||
| [[Thomas G:son]], [[Dotter|Johanna "Dotter" Jansson]], [[Peter Boström]], [[Mariette|Mariette Hansson]] och [[Jenny Hansson]] | |||
| Final: Placering 4 | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2018|2018]] | |||
| [[Cry]] | |||
| [[Dotter]] | |||
| [[Linnea Deb]] (tm), [[Peter Boström]] (tm), [[Thomas G:son]] (tm) och [[Dotter|Johanna "Dotter" Jansson]] (tm) | |||
| Deltävling 3: Placering 6 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2019|2019]] | |||
| [[Somebody Wants]] | |||
| [[The Lovers of Valdaro]] | |||
| [[Peter Boström]] (tm), [[Thomas G:son]] (tm) och [[Erik Gabriel|Erik Gabriel Høiby]] (tm) | |||
| Deltävling 3: Placering 7 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2020|2020]] | |||
| [[Ballerina]] | | [[Ballerina]] | ||
| [[Malou Prytz]] | | [[Malou Prytz]] | ||
| [[Thomas G:son]], | | [[Thomas G:son]], [[Peter Boström]] och [[Jimmy Jansson]] | ||
| Andra chansen | | Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- bgcolor="silver" | ||
| [[Melodifestivalen 2022|2022]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2022|2022]] | ||
| [[Bigger Than the Universe]] | | [[Bigger Than the Universe]] | ||
| [[Anders Bagge]] | | [[Anders Bagge]] | ||
| [[Anders Bagge]], | | [[Anders Bagge]], [[Peter Boström]], [[Thomas G:son]] och [[Jimmy Jansson]] | ||
| | | Final: Placering 2 | ||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |