Jimmy Jansson: Skillnad mellan sidversioner
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat Persontabell) |
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat PersonTable) |
||
(28 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | [[Fil:Jimmy Jansson Vi kan gunga 2005.jpg|miniatyr|Jimmy Jansson firade tidiga framgångar som artist i Melodifestivalen. Här med ”Vi kan gunga” 2005. Foto: Niklas Ahlgren/SVT]] | ||
'''Erik Robert ''Jimmy'' Jansson''', född 17 september 1985 i Hagfors, Värmlands län, svensk musiker, låtskrivare och musikproducent. | |||
Jimmy Jansson startade sin bana i Melodifestivalen som artist. Han debuterade i pojkbandet [[Poets]] år [[Melodifestivalen 2002|2002]], som var det första med den första [[Melodifestivalens ordbok|moderna Melodifestivalen]]. Låtskrivare var [[Thomas G:son]]. Efter en finalplats med "[[Vi kan gunga]]" [[Melodifestivalen 2005|2005]] ställde han upp som artist för hittills sista gången [[Melodifestivalen 2007|2007]], och den här gången hade han skrivit sitt bidrag tillsammans med Thomas G:son. | |||
År [[Melodifestivalen 2014|2014]] återkom Jimmy Jansson till tävlingen som låtskrivare, och under åren som följde blev bidragen allt fler, och resultatet följde i samma riktning. Genom de sex bidrag han tävlade med som låtskrivare [[Melodifestivalen 2020|2020]] övertog Jimmy Jansson [[Melodifestivalens rekordbok#Flest bidrag i en melodifestival|rekordet för den största andelen av tävlingsbidragen]] under ett och samma år i den moderna Melodifestivalen från den tidigare rekordmannen – Thomas G:son. [[Melodifestivalen 2022|2022]] tangerade [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] det rekordet. | |||
Jimmy Jansson har också en andraplats i American Song Contest 2022 på meritlistan som en av låtskrivarna till "Feel the Love", framförd av artisten Riker Lynch.<!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | |||
== Bidrag == | == Bidrag == | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! År | ! År | ||
! | ! Bidrag | ||
! Artist | ! Artist | ||
! | ! Text och musik | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2002|2002]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2002|2002]] | ||
| [[What Difference Does It Make?]] | | [[What Difference Does It Make?]] | ||
| [[Poets]] | | '''[[Poets]]''' | ||
| [[Thomas G:son]] | | [[Thomas G:son]] | ||
| Vinnarnas val: Placering 5 - | | Vinnarnas val: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2005|2005]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2005|2005]] | ||
| [[Vi kan gunga]] | | [[Vi kan gunga]] | ||
| | | [[Jimmy Jansson]] | ||
| [[Johan Fransson]], [[Niklas Edberger]], [[Tim Larsson]] | | [[Johan Fransson]], [[Niklas Edberger]], [[Tim Larsson]] och [[Tobias Lundgren]] | ||
| Final: Placering 6 | | Final: Placering 6 | ||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2007|2007]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2007|2007]] | ||
| [[Amanda]] | | [[Amanda]] | ||
| | | [[Jimmy Jansson]] | ||
| | | [[Jimmy Jansson]] och [[Thomas G:son]] | ||
| | | Andra chansen: Utslagen | ||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2010|2010]] | |||
| [[Hollow]] | |||
| [[Peter Jöback]] & [[Janet Leon]] | |||
| [[Anders Hansson]], [[Fredrik Kempe]], [[Karl-Ola Kjellholm]] (tm), [[Jimmy Jansson]] (tm) och [[Louise Winter]] (tm) | |||
| Final: Placering 9 | |||
|- | |- | ||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2014|2014]] | |||
| [[Casanova]] | | [[Casanova]] | ||
| [[Elisa Lindström]] | | [[Elisa Lindström]] | ||
| [[Ingela | | [[Ingela "Pling" Forsman]] (t), [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Jimmy Jansson]] (m) | ||
| Deltävling 1: Placering 5 - Utslagen | |||
| Deltävling | |||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2015|2015]] | |||
| [[One By One]] | | [[One By One]] | ||
| [[Elize Ryd]] & [[Rickard Söderberg]] | | [[Elize Ryd]] & [[Rickard Söderberg]] | ||
| [[Elize Ryd]] (tm), | | [[Elize Ryd]] (tm), [[Jimmy Jansson]] (tm), [[Karl-Ola Kjellholm]] (tm) och [[Sharon Vaughn]] (tm) | ||
| Deltävling 1: Placering 5 - | | Deltävling 1: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Hello Hi]] | | [[Hello Hi]] | ||
| [[Dolly Style]] | | [[Dolly Style]] | ||
| [[Emma Nors]] (tm), [[Palle Hammarlund]] (tm) | | [[Emma Nors]] (tm), [[Palle Hammarlund]] (tm) och [[Jimmy Jansson]] (tm) | ||
| | | Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2016|2016]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2016|2016]] | ||
| [[Håll om mig hårt]] | | [[Håll om mig hårt]] | ||
| [[Panetoz]] | | [[Panetoz]] | ||
| | | [[Jimmy Jansson]], [[Karl-Ola Kjellholm]], [[Jakke Erixson]], [[Pa Modou Badjie]], [[Njol Badjie]] och [[Nebeyu Baheru]] | ||
| Final: Placering 8 | | Final: Placering 8 | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2017|2017]] | |||
| [[One More Night]] | | [[One More Night]] | ||
| [[Dinah Nah]] | | [[Dinah Nah]] | ||
| [[Thomas G:son]], | | [[Thomas G:son]], [[Jimmy Jansson]], [[Dinah Nah]] och [[Dr Alban]] | ||
| Deltävling 1: Placering 5 - | | Deltävling 1: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Bound to Fall]] | | [[Bound to Fall]] | ||
| [[Les Gordons]] | | [[Les Gordons]] | ||
| [[Jonatan Renström]], [[Albert Björliden]], [[Andreas Persson]], [[Carl Ragnemyr]], [[David Runebjörk]] | | [[Jonatan Renström]], [[Albert Björliden]], [[Andreas Persson]], [[Carl Ragnemyr]], [[David Runebjörk]] och [[Jimmy Jansson]] | ||
| Deltävling 4: Placering 6 - | | Deltävling 4: Placering 6 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2018|2018]] | |||
| [[Cuba Libre]] | | [[Cuba Libre]] | ||
| [[Moncho]] | | [[Moncho]] | ||
| [[Markus Videsäter]] (tm), [[David Strääf]] (tm), [[Axel Schylström]] (tm), | | [[Markus Videsäter]] (tm), [[David Strääf]] (tm), [[Axel Schylström]] (tm), [[Jimmy Jansson]] (tm) och [[Moncho|Moncho Monserrat]] (tm) | ||
| | | Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Everyday]] | | [[Everyday]] | ||
| [[Méndez]] | | [[Méndez]] | ||
| | | [[Jimmy Jansson]] (tm), [[Palle Hammarlund]] (tm) och [[Méndez|Leopoldo Méndez]] (tm) | ||
| Final: Placering 12 | | Final: Placering 12 | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="5"| [[Melodifestivalen 2019|2019]] | |||
| [[Mina bränder]] | | [[Mina bränder]] | ||
| [[Zeana]] & [[Anis Don Demina]] | | [[Zeana]] & [[Anis Don Demina]] | ||
| [[Thomas G:son]] (tm), | | [[Thomas G:son]] (tm), [[Jimmy Jansson]] (tm), [[Anis Don Demina]] (tm), [[Pa Modou Badjie]] (tm) och [[Robin Svensk]] (tm) | ||
| Deltävling 1: Placering 5 - | | Deltävling 1: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Army of Us]] | | [[Army of Us]] | ||
| [[Andreas Johnson]] | | [[Andreas Johnson]] | ||
| [[Andreas Johnson]] (tm), | | [[Andreas Johnson]] (tm), [[Jimmy Jansson]] (tm), [[SaRaha|Sara Ryan (SaRaha)]] (tm), [[Andreas "Stone" Johansson]] (tm) och [[Sebastian Thott]] (tm) | ||
| | | Andra Chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- bgcolor="#C96" | ||
| [[Hold You]] | | [[Hold You]] | ||
| [[Hanna Ferm]] & [[LIAMOO]] | | [[Hanna Ferm]] & [[LIAMOO]] | ||
| | | [[Jimmy Jansson]] (tm), [[Fredrik Sonefors]] (tm), [[Hanna Ferm]] (tm) och [[LIAMOO|Liam Pablito Cacatian Thomassen]] (tm) | ||
| Final: Placering 3 | | Final: Placering 3 | ||
|- | |- | ||
| [[Tempo]] | | [[Tempo]] | ||
| [[Margaret]] | | [[Margaret]] | ||
| [[Anderz Wrethov]] (tm), | | [[Anderz Wrethov]] (tm), [[Jimmy Jansson]] (tm), [[Laurell Barker]] (tm) och [[Sebastian von Koenigsegg]] (tm) | ||
| Deltävling 2: Placering 5 - | | Deltävling 2: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Habibi]] | | [[Habibi]] | ||
| [[Dolly Style]] | | [[Dolly Style]] | ||
| | | [[Jimmy Jansson]] (tm), [[Palle Hammarlund]] (tm) och [[Robert Norberg]] (tm) | ||
| Deltävling 3: Placering 5 - | | Deltävling 3: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="6"| [[Melodifestivalen 2020|2020]] | |||
| [[Take a Chance]] | | [[Take a Chance]] | ||
| [[Robin Bengtsson]] | | [[Robin Bengtsson]] | ||
| | | [[Jimmy Jansson]], [[Karl-Frederik Reichhardt]] och [[Marcus Winther-John]] | ||
| Final: Placering 8 | | Final: Placering 8 | ||
|- | |- | ||
| [[Ballerina]] | | [[Ballerina]] | ||
| [[Malou Prytz]] | | [[Malou Prytz]] | ||
| [[Thomas G:son]], [[Peter Boström]] | | [[Thomas G:son]], [[Peter Boström]] och [[Jimmy Jansson]] | ||
| | | Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Vamos Amigos]] | | [[Vamos Amigos]] | ||
| [[Méndez]] & [[Alvaro Estrella]] | | [[Méndez]] & [[Alvaro Estrella]] | ||
| [[Palle Hammarlund]], | | [[Palle Hammarlund]], [[Jimmy Jansson]], [[Jakke Erixson]] och [[Méndez|Leo Mendez]] | ||
| Final: Placering 11 | | Final: Placering 11 | ||
|- | |- | ||
| [[Piga och dräng]] | | [[Piga och dräng]] | ||
| [[Drängarna]] | | [[Drängarna]] | ||
| [[Anders Wigelius]], [[Robert Norberg]] | | [[Anders Wigelius]], [[Robert Norberg]] och [[Jimmy Jansson]] | ||
| | | Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Winners]] | | [[Winners]] | ||
| [[Mohombi]] | | [[Mohombi]] | ||
| | | [[Jimmy Jansson]], [[Mohombi|Mohombi Moupondo]] och [[Palle Hammarlund]] | ||
| Final: Placering 12 | | Final: Placering 12 | ||
|- | |- | ||
| [[Brave]] | | [[Brave]] | ||
| [[Hanna Ferm]] | | [[Hanna Ferm]] | ||
| [[David Kjellstrand]], | | [[David Kjellstrand]], [[Jimmy Jansson]] och [[Laurell Barker]] | ||
| Final: Placering 4 | | Final: Placering 4 | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Rich]] | | [[Rich]] | ||
| [[Julia Alfrida]] | | [[Julia Alfrida]] | ||
| [[Julia Alfrida]], | | [[Julia Alfrida]], [[Jimmy Jansson]] och [[Melanie Wehbe]] | ||
| Deltävling 2: Placering 7 - | | Deltävling 2: Placering 7 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Om allting skiter sig]] | | [[Om allting skiter sig]] | ||
| [[Emil Assergård]] | | [[Emil Assergård]] | ||
| [[Emil Assergård]], | | [[Emil Assergård]], [[Jimmy Jansson]], [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]], [[Anderz Wrethov]] och [[Johanna Elkesdotter Wrethov|Johanna Wrethov]] | ||
| Deltävling 3: Placering 5 - | | Deltävling 3: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- bgcolor="#C96" | ||
| [[In the Middle]] | | [[In the Middle]] | ||
| [[The Mamas]] | | [[The Mamas]] | ||
| [[Emily Falvey]], [[Robin Stjernberg]] | | [[Emily Falvey]], [[Robin Stjernberg]] och [[Jimmy Jansson]] | ||
| Final: Placering 3 | | Final: Placering 3 | ||
|- | |- bgcolor="silver" | ||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2022|2022]] | |||
| [[Bigger Than the Universe]] | | [[Bigger Than the Universe]] | ||
| [[Anders Bagge]] | | [[Anders Bagge]] | ||
| [[Anders Bagge]], [[Peter Boström]], [[Thomas G:son]] | | [[Anders Bagge]], [[Peter Boström]], [[Thomas G:son]] och [[Jimmy Jansson]] | ||
| | | Final: Placering 2 | ||
|- | |- | ||
| [[Till Our Days Are Over]] | | [[Till Our Days Are Over]] | ||
| [[Lillasyster]] | | [[Lillasyster]] | ||
| | | [[Palle Hammarlund]], [[Jimmy Jansson]], [[Ian-Paolo Lira]] och [[Martin Westerstrand]] | ||
| Semifinal: Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="5"| [[Melodifestivalen 2023|2023]] | |||
| [[On My Way]] | |||
| [[Panetoz]] | |||
| [[Njol Badjie]], [[Pa Modou Badjie]], [[Nebeyu Baheru]], [[Jimmy Jansson]], [[Robert Norberg]], [[Daniel Nzinga]] och [[Anders Wigelius]] | |||
| Deltävling 2 | |||
|- | |||
| [[Släpp alla sorger]] | |||
| [[Nordman]] | |||
| [[Thomas G:son]] och [[Jimmy Jansson]] | |||
| Deltävling 3 | |||
|- | |||
| [[One Day]] | |||
| [[Mariette]] | |||
| [[Thomas G:son]], [[Jimmy Jansson]] och [[Mariette]] | |||
| Deltävling 4 | |||
|- | |||
| [[Edelweiss]] | |||
| [[Signe & Hjördis]] | |||
| [[Myra Granberg]], [[Jimmy Jansson]] och [[Anderz Wrethov]] | |||
| Deltävling 4 | | Deltävling 4 | ||
|- | |||
| [[Tattoo]] | |||
| [[Loreen]] | |||
| [[Peter Boström]], [[Cazzi Opeia|Moa "Cazzi Opeia" Carlebecker]], [[Thomas G:son]], [[Jimmy Jansson]], [[Loreen]] och [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | |||
| Deltävling 4 | |||
|} | |||
=== Gruppmedlemskap === | |||
{| class="wikitable" style="float:left; margin-right: 10px;" | |||
! År | |||
! Bidrag | |||
! Grupp | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2002|2002]] | |||
| [[What Difference Does It Make?]] | |||
| [[Poets]] | |||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |
Versionen från 30 november 2022 kl. 21.48
Erik Robert Jimmy Jansson, född 17 september 1985 i Hagfors, Värmlands län, svensk musiker, låtskrivare och musikproducent.
Jimmy Jansson startade sin bana i Melodifestivalen som artist. Han debuterade i pojkbandet Poets år 2002, som var det första med den första moderna Melodifestivalen. Låtskrivare var Thomas G:son. Efter en finalplats med "Vi kan gunga" 2005 ställde han upp som artist för hittills sista gången 2007, och den här gången hade han skrivit sitt bidrag tillsammans med Thomas G:son.
År 2014 återkom Jimmy Jansson till tävlingen som låtskrivare, och under åren som följde blev bidragen allt fler, och resultatet följde i samma riktning. Genom de sex bidrag han tävlade med som låtskrivare 2020 övertog Jimmy Jansson rekordet för den största andelen av tävlingsbidragen under ett och samma år i den moderna Melodifestivalen från den tidigare rekordmannen – Thomas G:son. 2022 tangerade Jimmy "Joker" Thörnfeldt det rekordet.
Jimmy Jansson har också en andraplats i American Song Contest 2022 på meritlistan som en av låtskrivarna till "Feel the Love", framförd av artisten Riker Lynch.
Bidrag
Gruppmedlemskap
År | Bidrag | Grupp |
---|---|---|
2002 | What Difference Does It Make? | Poets |