Fredrik Kempe: Skillnad mellan sidversioner
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat Persontabell) |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
(22 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | [[Fil:Fredrik Kempe - 2010.jpg|miniatyr|Fredrik Kempe (2010). Foto: Matthew Bargo]] | ||
'''Lars ''Fredrik'' Kempe''', född den 29 april 1972 i Vårgårda i dåvarande Älvsborgs län, svensk artist och låtskrivare inom pop, opera, schlager och klassisk musik, invald i [[Melodifestivalens Hall of Fame]]. | |||
Kempe har deltagit i Melodifestivalen två gånger som artist, 2004 och 2005, och därefter många gånger som låtskrivare. | |||
Med sina fyra Melodifestivalsegrar var Fredrik Kempe per 2024 delad trea på [[Melodifestivalens rekordbok#Flest%20vinnarbidrag|listan över låtskrivarna med flest vinster]] – bara en vinst efter [[Bobby Ljunggren]] och [[Lasse Holm]]. Kempe var också femma på listan över låtskrivarna som [[Melodifestivalens rekordbok#Flest%20bidrag|kvalat in med flest bidrag i tävlingen]]. | |||
Han valdes in i programmets Hall of Fame år 2024 med motiveringen:<blockquote>Fredrik Kempe väljs in i Melodifestivalens Hall of Fame för att sedan [[Finally|2004]] ha levererat 35 låtar, varav fyra vinnare: "[[Hero]]", "[[La Voix]]", "[[Popular]]" och "[[Undo]]". Genrebredden i hans låtskatt är svåröverträffad: Från dansant pop via mäktiga ballader och röjig rockabilly till opera, disco och dansband. En låtkatalog med Mello-klassiker som "[[Cara Mia]]", "[[Manboy]]", "[[Moving On]]" och "[[Bada nakna]]" talar sitt tydliga språk: Fredrik Kempe är en av Melodifestivalens främsta hitmakare.</blockquote> | |||
[[Fil:Fredrik Kempe 2024.jpg|miniatyr|Fredrik Kempe (2024). Foto: SVT (TV-bild)]] | |||
Inräknat 2024 års tävling hade han då redan tävlat med [[Hela världen väntar|ett 36:e bidrag]]. | |||
– "Popular" med [[Eric Saade]], "Undo" med [[Sanna Nielsen]], "La Voix" med [[Malena Ernman]], "Hero" med [[Charlotte Perrelli]]. Egentligen behöver man inte säga mer. Men för ordningens skull så fortsätter jag med "[[Blame It on the Disco]]", "[[Vågar du, vågar jag]]", "[[Hope & Glory]]" – och många fler. Vilken hitmaskin han är, och vilken låtskatt Fredrik Kempe har gett oss! kommenterade Hall of Fame-kommitténs ordförande [[Christer Björkman]]. | |||
– Jag känner en stor tacksamhet och ödmjukhet inför att bli en del av Melodifestivalens Hall of Fame. Min största glädje är att få jobba med artisterna och tillsammans med dem skapa musik som hela Sverige sjunger med i, kommenterade Fredrik Kempe. | |||
Utöver sina insatser i Melodifestivalen tävlade han för Norge i Eurovision Song Contest i Oslo 2010. Bidraget, ”My Heart Is Yours”, framfördes av Didrik Solli-Tangen och slutade på tjugonde plats. Han var också en av låtskrivarna till "Love Love Peace Peace", som framfördes som mellanakt i finalen av Eurovision Song Contest 2016 i [[Globen]]. | |||
Han har även suttit i juryn i ''Idol'' och skrev programmets vinnarlåt 2021.<!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | |||
<br clear="all" /> | |||
== Bidrag == | == Bidrag == | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! År | ! År | ||
! | ! Bidrag | ||
! Artist | ! Artist | ||
! | ! Text och musik | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |- | ||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2004|2004]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2004|2004]] | ||
| [[Finally]] | | [[Finally]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] | ||
| Andra chansen: Placering 8 - | | Andra chansen: Placering 8 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2005|2005]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2005|2005]] | ||
| [[Du och jag mot världen]] | | [[Du och jag mot världen]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] & [[Sanna Nielsen]] | ||
| [[Bobby Ljunggren]], | | [[Bobby Ljunggren]], [[Fredrik Kempe]] och [[Henrik Wikström]] | ||
| Final: Placering 8 | | Final: Placering 8 | ||
|- | |- | ||
Rad 23: | Rad 41: | ||
| [[Rainbow Star]] | | [[Rainbow Star]] | ||
| [[Regina Lund]] | | [[Regina Lund]] | ||
| [[Bobby Ljunggren]], | | [[Bobby Ljunggren]], [[Fredrik Kempe]] och [[Regina Lund]] | ||
| Deltävling 2: Placering 8 - | | Deltävling 2: Placering 8 - Utslagen | ||
|-bgcolor="#C96" | |- bgcolor="#C96" | ||
| [[Cara Mia]] | | [[Cara Mia]] | ||
| [[Måns Zelmerlöw]] | | [[Måns Zelmerlöw]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] och [[Henrik Wikström]] | ||
| Final: Placering 3 | | Final: Placering 3 | ||
|- | |- | ||
| [[Vågar du, vågar jag]] | | [[Vågar du, vågar jag]] | ||
| [[Sanna Nielsen]] | | [[Sanna Nielsen]] | ||
| [[Bobby Ljunggren]], | | [[Bobby Ljunggren]], [[Fredrik Kempe]] och [[Henrik Wikström]] | ||
| Final: Placering 7 | | Final: Placering 7 | ||
|- | |- | ||
Rad 39: | Rad 57: | ||
| [[Pame]] | | [[Pame]] | ||
| [[Daniel Mitsogiannis]] | | [[Daniel Mitsogiannis]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Henrik Wikström]] (m) | ||
| Deltävling 4: Placering 7 - | | Deltävling 4: Placering 7 - Utslagen | ||
|-bgcolor="gold" | |- bgcolor="gold" | ||
| [[ | | [[Hero]] | ||
| [[Charlotte Perrelli]] | | [[Charlotte Perrelli]] | ||
| [[Bobby Ljunggren]] (m) och | | [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Fredrik Kempe]] (tm) | ||
| Final: Placering 1 | | Final: Placering 1 | ||
|- | |- | ||
Rad 50: | Rad 68: | ||
| [[Hope & Glory]] | | [[Hope & Glory]] | ||
| [[Måns Zelmerlöw]] | | [[Måns Zelmerlöw]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]], [[Henrik Wikström]] och [[Måns Zelmerlöw]] | ||
| Final: Placering 4 | | Final: Placering 4 | ||
|- | |- | ||
| [[You're Not Alone]] | | [[You're Not Alone]] | ||
| [[BWO]] | | [[BWO]] | ||
| [[Alexander Bard]], [[Anders Hansson]] och | | [[Alexander Bard]], [[Anders Hansson]] och [[Fredrik Kempe]] | ||
| Andra chansen: Utslagen | | Andra chansen: Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Moving On]] | | [[Moving On]] | ||
| [[Sarah Dawn Finer]] | | [[Sarah Dawn Finer]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] och [[Sarah Dawn Finer]] | ||
| Final: Placering 6 | | Final: Placering 6 | ||
|-bgcolor="gold" | |- bgcolor="gold" | ||
| [[La Voix]] | | [[La Voix]] | ||
| [[Malena Ernman]] | | [[Malena Ernman]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] och [[Malena Ernman]] | ||
| Final: Placering 1 | | Final: Placering 1 | ||
|-bgcolor="#C96" | |- bgcolor="#C96" | ||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2010|2010]] | !scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2010|2010]] | ||
| [[Manboy]] | | [[Manboy]] | ||
| [[Eric Saade]] | | [[Eric Saade]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] och [[Peter Boström]] | ||
| Final: Placering 3 | | Final: Placering 3 | ||
|- | |- | ||
| [[Hollow]] | | [[Hollow (2010)|Hollow]] | ||
| [[Peter Jöback]] | | [[Peter Jöback]] | ||
| [[Anders Hansson]] och | | [[Anders Hansson]] och [[Fredrik Kempe]] | ||
| Final: Placering 9 | | Final: Placering 9 | ||
|- | |- | ||
Rad 82: | Rad 100: | ||
| [[Tid att andas]] | | [[Tid att andas]] | ||
| [[Simon Forsberg]] | | [[Simon Forsberg]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) | ||
| Deltävling 3: Placering 8 - | | Deltävling 3: Placering 8 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[The King]] | | [[The King]] | ||
| [[The Playtones]] | | [[The Playtones]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Peter Kvint]] (tm) | ||
| Final: Placering 6 | | Final: Placering 6 | ||
|-bgcolor="gold" | |- bgcolor="gold" | ||
| [[Popular]] | | [[Popular]] | ||
| [[Eric Saade]] | | [[Eric Saade]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) | ||
| Final: Placering 1 | | Final: Placering 1 | ||
|- | |- | ||
| [[Alive (bidrag)|Alive]] | | [[Alive (bidrag)|Alive]] | ||
| [[Linda Pritchard]] | | [[Linda Pritchard]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Oscar Görres]] (m) | ||
| Andra chansen: Utslagen | | Andra chansen: Utslagen | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2012|2012]] | !scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2012|2012]] | ||
| [[Youngblood (bidrag | | [[Youngblood (bidrag)|Youngblood]] | ||
| [[Youngblood]] | | [[Youngblood (grupp)|Youngblood]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[David Kreuger]] (tm) | ||
| Andra chansen: Utslagen | | Andra chansen: Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[The Girl]] | | [[The Girl]] | ||
| [[Charlotte Perrelli]] | | [[Charlotte Perrelli]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Alexander Jonsson]] (tm) | ||
| Deltävling 4: Placering 5 - | | Deltävling 4: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2013|2013]] | !scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2013|2013]] | ||
| [[Burning Flags]] | | [[Burning Flags]] | ||
| [[Cookies 'N' Beans]] | | [[Cookies 'N' Beans]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) | ||
| Andra chansen: Placering 7 - | | Andra chansen: Placering 7 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Begging]] | | [[Begging]] | ||
| [[Anton Ewald]] | | [[Anton Ewald]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Anton Hård af Segerstad]] (tm) | ||
| Final: Placering 4 | | Final: Placering 4 | ||
|- | |- | ||
| [[Heartstrings]] | | [[Heartstrings]] | ||
| [[Janet Leon]] | | [[Janet Leon]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Anton Hård af Segerstad]] (tm) | ||
| Deltävling 3: Placering 5 - | | Deltävling 3: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2014|2014]] | !scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2014|2014]] | ||
| [[Bröder]] | | [[Bröder]] | ||
| [[Linus Svenning]] | | [[Linus Svenning]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm) | ||
| Final: Placering 5 | | Final: Placering 5 | ||
|-bgcolor="gold" | |- bgcolor="gold" | ||
| [[Undo]] | | [[Undo]] | ||
| [[Sanna Nielsen]] | | [[Sanna Nielsen]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (tm) och [[Hamed "K-One" Pirouzpanah]] (tm) | ||
| Final: Placering 1 | | Final: Placering 1 | ||
|- | |- | ||
| [[Yes We Can]] | | [[Yes We Can]] | ||
| [[Oscar Zia]] | | [[Oscar Zia]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (tm) och [[Hamed "K-One" Pirouzpanah]] (tm) | ||
| Final: Placering 8 | | Final: Placering 8 | ||
|-bgcolor="#C96" | |- bgcolor="#C96" | ||
| [[Blame It on the Disco]] | | [[Blame It on the Disco]] | ||
| [[Alcazar]] | | [[Alcazar]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (tm) och [[Hamed "K-One" Pirouzpanah]] (tm) | ||
| Final: Placering 3 | | Final: Placering 3 | ||
|- | |- | ||
Rad 151: | Rad 169: | ||
| [[Sting]] | | [[Sting]] | ||
| [[Eric Saade]] | | [[Eric Saade]] | ||
| [[Sam Arash Fahmi]] (tm), | | [[Sam Arash Fahmi]] (tm), [[Fredrik Kempe]] (tm), [[Hamed "K-One" Pirouzpanah]] (tm) och [[David Kreuger]] (tm) | ||
| Final: Placering 5 | | Final: Placering 5 | ||
|- | |- | ||
| [[Forever Starts Today]] | | [[Forever Starts Today]] | ||
| [[Linus Svenning]] | | [[Linus Svenning]] | ||
| [[Aleena Gibson]] (tm), [[Anton Hård af Segerstad]] (tm) och | | [[Aleena Gibson]] (tm), [[Anton Hård af Segerstad]] (tm) och [[Fredrik Kempe]] (tm) | ||
| Final: Placering 6 | | Final: Placering 6 | ||
|- | |- | ||
| [[I See You]] | | [[I See You]] | ||
| [[Kristin Amparo]] | | [[Kristin Amparo]] | ||
| [[Kristin Amparo]] (tm), | | [[Kristin Amparo]] (tm), [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[David Kreuger]] (tm) | ||
| Andra chansen: Placering 2 - | | Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2016|2016]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2016|2016]] | ||
| [[Bada nakna]] | | [[Bada nakna]] | ||
| [[Samir Badran|Samir]] & [[Viktor Frisk|Viktor]] | | [[Samir Badran|Samir]] & [[Viktor Frisk|Viktor]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]], [[David Kreuger]] och [[Anderz Wrethov]] | ||
| Final: Placering 12 | | Final: Placering 12 | ||
|- | |- | ||
Rad 173: | Rad 191: | ||
| [[Party Voice]] | | [[Party Voice]] | ||
| [[Jessica Andersson]] | | [[Jessica Andersson]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (m), [[Niklas Carson Mattsson]] (m) och [[Jessica Andersson]] (t) | ||
| Final: Placering 11 | | Final: Placering 11 | ||
|- | |- | ||
| [[Fuldans]] | | [[Fuldans]] | ||
| [[Rolandz]] | | [[Rolandz]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (tm) och [[Robert Gustafsson]] (tm) | ||
| Final: Placering 10 | | Final: Placering 10 | ||
|- | |- | ||
Rad 184: | Rad 202: | ||
| [[Norrsken (Goeksegh)]] | | [[Norrsken (Goeksegh)]] | ||
| [[Jon Henrik Fjällgren]] | | [[Jon Henrik Fjällgren]] | ||
| | | [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (tm), [[Niklas Carson Mattsson]] (tm) och [[Jon Henrik Fjällgren]] (tm) | ||
| Final: Placering 4 | | Final: Placering 4 | ||
|- | |- | ||
Rad 190: | Rad 208: | ||
| [[Horizon]] | | [[Horizon]] | ||
| [[Jessica Andersson]] | | [[Jessica Andersson]] | ||
| [[David Kreuger]], | | [[David Kreuger]], [[Fredrik Kempe]], [[Markus Lidén]], [[Christian Holmström]] och [[Jesper Jakobsen]] | ||
| Deltävling 1: Placering 5 - | | Deltävling 1: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Beat of Broken Hearts]] | | [[Beat of Broken Hearts]] | ||
| [[Klara Hammarström]] | | [[Klara Hammarström]] | ||
| [[David Kreuger]], | | [[David Kreuger]], [[Fredrik Kempe]], [[Niklas Carson Mattsson]] och [[Andreas Wijk]] | ||
| Final: Placering 6 | | Final: Placering 6 | ||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2024|2024]] | |||
| [[Hela världen väntar]] | |||
| [[Samir Badran|Samir]] & [[Viktor Frisk|Viktor]] | |||
| [[Niklas Carson Mattsson]], [[Fredrik Kempe]] och [[David Kreuger]] | |||
| Deltävling 1: Placering 5 - Utslagen | |||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |
Nuvarande version från 1 april 2024 kl. 23.31
Lars Fredrik Kempe, född den 29 april 1972 i Vårgårda i dåvarande Älvsborgs län, svensk artist och låtskrivare inom pop, opera, schlager och klassisk musik, invald i Melodifestivalens Hall of Fame.
Kempe har deltagit i Melodifestivalen två gånger som artist, 2004 och 2005, och därefter många gånger som låtskrivare.
Med sina fyra Melodifestivalsegrar var Fredrik Kempe per 2024 delad trea på listan över låtskrivarna med flest vinster – bara en vinst efter Bobby Ljunggren och Lasse Holm. Kempe var också femma på listan över låtskrivarna som kvalat in med flest bidrag i tävlingen.
Han valdes in i programmets Hall of Fame år 2024 med motiveringen:
Fredrik Kempe väljs in i Melodifestivalens Hall of Fame för att sedan 2004 ha levererat 35 låtar, varav fyra vinnare: "Hero", "La Voix", "Popular" och "Undo". Genrebredden i hans låtskatt är svåröverträffad: Från dansant pop via mäktiga ballader och röjig rockabilly till opera, disco och dansband. En låtkatalog med Mello-klassiker som "Cara Mia", "Manboy", "Moving On" och "Bada nakna" talar sitt tydliga språk: Fredrik Kempe är en av Melodifestivalens främsta hitmakare.
Inräknat 2024 års tävling hade han då redan tävlat med ett 36:e bidrag.
– "Popular" med Eric Saade, "Undo" med Sanna Nielsen, "La Voix" med Malena Ernman, "Hero" med Charlotte Perrelli. Egentligen behöver man inte säga mer. Men för ordningens skull så fortsätter jag med "Blame It on the Disco", "Vågar du, vågar jag", "Hope & Glory" – och många fler. Vilken hitmaskin han är, och vilken låtskatt Fredrik Kempe har gett oss! kommenterade Hall of Fame-kommitténs ordförande Christer Björkman.
– Jag känner en stor tacksamhet och ödmjukhet inför att bli en del av Melodifestivalens Hall of Fame. Min största glädje är att få jobba med artisterna och tillsammans med dem skapa musik som hela Sverige sjunger med i, kommenterade Fredrik Kempe.
Utöver sina insatser i Melodifestivalen tävlade han för Norge i Eurovision Song Contest i Oslo 2010. Bidraget, ”My Heart Is Yours”, framfördes av Didrik Solli-Tangen och slutade på tjugonde plats. Han var också en av låtskrivarna till "Love Love Peace Peace", som framfördes som mellanakt i finalen av Eurovision Song Contest 2016 i Globen.
Han har även suttit i juryn i Idol och skrev programmets vinnarlåt 2021.