David Kreuger: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat Persontabell) |
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat Persontabell) |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | <!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | ||
== Bidrag == | == Bidrag == | ||
Än så länge finns bara bidrag från | Än så länge finns bara bidrag från dom senaste åren med. Uppdateringar kommer fortlöpande. | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|+ | |+ | ||
Rad 9: | Rad 9: | ||
! Låtskrivare | ! Låtskrivare | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |||
|rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2015|2015]] | |||
| [[Sting]] | |||
| [[Eric Saade]] | |||
| [[Sam Arash Fahmi]] (tm), [[Fredrik Kempe]] (tm), [[Hamed "K-one" Pirouzpanah]] (tm), '''David Kreuger''' (tm) | |||
| Deltävling 1, Placering: 1, [[Melodifestivalen 2015#Final: Stockholm|Till final]] | |||
|- | |||
| [[I See You]] | |||
| [[Kristin Amparo]] | |||
| [[Kristin Amparo]] (tm), [[Fredrik Kempe]] (tm), '''David Kreuger''' (tm) | |||
| Andra chansen, Placering: 2, Utslagen | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2016|2016]] | |||
| [[Bada nakna]] | |||
| [[Samir Badran|Samir]], [[Viktor Frisk|Viktor]] | |||
| [[Fredrik Kempe]], '''David Kreuger''', [[Anderz Wrethov]] | |||
| Final, Placering: 12 | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2017|2017]] | |||
| [[I Can’t Go On]] | |||
| [[Robin Bengtsson]] | |||
| '''David Kreuger''', [[Hamed ”K-One” Pirouzpanah]], [[Robin Stjernberg]] | |||
| Deltävling 3, Placering: 1, [[Melodifestivalen 2017#Final: Stockholm|Till final]] | |||
|- | |||
|rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2018|2018]] | |||
| [[Party Voice]] | |||
| [[Jessica Andersson]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm), '''David Kreuger''' (m), [[Niklas Carson Mattsson]] (m), [[Jessica Andersson]] (t) | |||
| Final, Placering: 11 | |||
|- | |||
| [[Fuldans]] | |||
| [[Rolandz]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm), '''David Kreuger''' (tm), [[Robert Gustafsson]] (tm) | |||
| Final, Placering: 10 | |||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2019|2019]] | | [[Melodifestivalen 2019|2019]] | ||
Rad 26: | Rad 60: | ||
| [[Jessica Andersson]] | | [[Jessica Andersson]] | ||
| '''David Kreuger''', [[Fredrik Kempe]], [[Markus Lidén]], [[Christian Holmström]], [[Jesper Jakobsen]] | | '''David Kreuger''', [[Fredrik Kempe]], [[Markus Lidén]], [[Christian Holmström]], [[Jesper Jakobsen]] | ||
| Deltävling 1, Placering: 5, Utslagen | | Deltävling 1, Placering: 5, align=left| Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Beat of Broken Hearts]] | | [[Beat of Broken Hearts]] | ||
| [[Klara Hammarström]] | | [[Klara Hammarström]] | ||
| '''David Kreuger''', [[Fredrik Kempe]], [[Niklas Carson Mattsson]], [[Andreas Wijk]] | | '''David Kreuger''', [[Fredrik Kempe]], [[Niklas Carson Mattsson]], [[Andreas Wijk]] | ||
| Final, Placering: | | Final, Placering: 8 | ||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |
Versionen från 31 januari 2022 kl. 14.55
Bidrag
Än så länge finns bara bidrag från dom senaste åren med. Uppdateringar kommer fortlöpande.