Britt Damberg: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat PersonTable) Märke: Återställd |
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat PersonTable) Märken: Manuell återställning Återställd |
||
Rad 12: | Rad 12: | ||
| [[Britt Damberg]] | | [[Britt Damberg]] | ||
| [[Fritz-Gustaf Sundelöf]] (t) och [[Sam Samson]] (m) | | [[Fritz-Gustaf Sundelöf]] (t) och [[Sam Samson]] (m) | ||
| Final: Placering 3 | |||
|- bgcolor="#C96" | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 1960|1960]] | |||
| [[Alexander]] | |||
| [[Mona Grain]] (huvudartist) & [[Britt Damberg]] (omgång 2 i finalen) | |||
| [[Åke Gerhard]] (tm) | |||
| Final: Placering 3 | | Final: Placering 3 | ||
|- | |- | ||
| [[Nancy, Nancy]] | | [[Nancy, Nancy]] | ||
| [[Britt Damberg]] (huvudartist) & [[Mona Grain]] (omgång 2 i finalen) | | [[Britt Damberg]] (huvudartist) & [[Mona Grain]] (omgång 2 i finalen) | ||
| [[Åke Gerhard]] (t) och [[Sune Borg]] (m) | | [[Åke Gerhard]] (t) och [[Sune Borg]] (m) | ||
| Final: Placering 4 | | Final: Placering 4 | ||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |
Versionen från 18 februari 2023 kl. 22.59
Bidrag
År | Bidrag | Artist | Text och musik | Resultat |
---|---|---|---|---|
1959 | Nya fågelsången | Britt Damberg | Fritz-Gustaf Sundelöf (t) och Sam Samson (m) | Final: Placering 3 |
1960 | Alexander | Mona Grain (huvudartist) & Britt Damberg (omgång 2 i finalen) | Åke Gerhard (tm) | Final: Placering 3 |
Nancy, Nancy | Britt Damberg (huvudartist) & Mona Grain (omgång 2 i finalen) | Åke Gerhard (t) och Sune Borg (m) | Final: Placering 4 |