Monica Forsberg: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat Persontabell) |
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat Persontabell) |
||
Rad 11: | Rad 11: | ||
| [[Dag efter dag]] | | [[Dag efter dag]] | ||
| [[Chips]] | | [[Chips]] | ||
| '''Monica Forsberg''' (t) och [[Lasse Holm]] (m) | |||
| Final: Placering 1 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 1983|1983]] | |||
| [[Marionett]] | |||
| [[Ritz]] | |||
| '''Monica Forsberg''' (t) och [[Peter Wanngren]] (m) | |||
| Final: Placering 4 | |||
|-bgcolor="gold" | |||
| [[Främling]] | |||
| [[Carola|Carola Häggkvist]] | |||
| '''Monica Forsberg''' (t) och [[Lasse Holm]] (m) | | '''Monica Forsberg''' (t) och [[Lasse Holm]] (m) | ||
| Final: Placering 1 | | Final: Placering 1 |
Versionen från 2 februari 2022 kl. 18.42
Bidrag
År | Låt | Artist | Låtskrivare | Resultat |
---|---|---|---|---|
1982 | Dag efter dag | Chips | Monica Forsberg (t) och Lasse Holm (m) | Final: Placering 1 |
1983 | Marionett | Ritz | Monica Forsberg (t) och Peter Wanngren (m) | Final: Placering 4 |
Främling | Carola Häggkvist | Monica Forsberg (t) och Lasse Holm (m) | Final: Placering 1 | |
1984 | Nu är jag tillbaks igen | Janne Önnerud | Monica Forsberg (t) och Örjan Fahlström (m) | Grundomgången: Utslagen |
Schack och matt | Rosa Körberg | Monica Forsberg (t) och Örjan Fahlström (m) | Grundomgången: Utslagen | |
1985 | Eld och lågor | Göran Folkestad | Monica Forsberg (t) och Göran Folkestad (m) | Final: Placering 3 |
Nu har det hänt igen | Ritz | Monica Forsberg (t) och Peter Wanngren (m) | Grundomgången: Utslagen | |
1986 | Fem i tolv | Fredrik | Monica Forsberg (t) och Jocke Bergman (m) | Grundomgången: Utslagen |
1988 | 100% | Lotta Engberg & Triple & Touch | Monica Forsberg (t) och Torgny Söderberg (m) | Final: Placering 3 |
Bang, en explosion | Haakon Pedersen | Monica Forsberg (t) och Bertil Engh (m) | Final: Placering 4 | |
Kärlek är... | Sten Nilsson & Nilsonettes | Monica Forsberg (t), Ebbe Nilsson (m), Sten Nilsson (m) och Vidar Alsterberg (m) | Grundomgången: Utslagen | |
1996 | Juliette & Jonathan | Lotta Engberg | Monica Forsberg (t) och Torgny Söderberg (m) | Final: Placering 3 |