Melanie Wehbe: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
(Uppdaterat Persontabell) |
m (Uppdaterat Persontabell) |
||
Rad 6: | Rad 6: | ||
! Artist | ! Artist | ||
! Låtskrivare | ! Låtskrivare | ||
! Dirigent | |||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2020|2020]] | |||
| [[Move]] | |||
| [[The Mamas]] | |||
| Melanie Wehbe, [[Patrik Jean]], [[Herman Gardarfve]] | |||
| | |||
| Final, Placering: 1 | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Rich]] | |||
| [[Julia Alfrida]] | |||
| [[Julia Alfrida]], [[Jimmy Jansson]], Melanie Wehbe | |||
| | |||
| Deltävling 2, Placering: 7, Utslagen | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Tears Run Dry]] | |||
| [[Patrik Jean]] | |||
| [[Herman Gardarfve]], [[Patrik Jean]], Melanie Wehbe | |||
| | |||
| Deltävling 2, Placering: 5, Utslagen | |||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2022|2022]] | | [[Melodifestivalen 2022|2022]] | ||
Rad 12: | Rad 34: | ||
| [[Angelino]] | | [[Angelino]] | ||
| [[Julie Aagaard]], [[Angelino Markenhorn]], [[Thomas Steengaard]], Melanie Wehbe | | [[Julie Aagaard]], [[Angelino Markenhorn]], [[Thomas Steengaard]], Melanie Wehbe | ||
| | |||
| Deltävling 4 | | Deltävling 4 | ||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |
Versionen från 30 januari 2022 kl. 22.41
Bidrag i Melodifestivalen
År | Låt | Artist | Låtskrivare | Dirigent | Resultat |
---|---|---|---|---|---|
2020 | Move | The Mamas | Melanie Wehbe, Patrik Jean, Herman Gardarfve | Final, Placering: 1 | |
2021 | Rich | Julia Alfrida | Julia Alfrida, Jimmy Jansson, Melanie Wehbe | Deltävling 2, Placering: 7, Utslagen | |
2021 | Tears Run Dry | Patrik Jean | Herman Gardarfve, Patrik Jean, Melanie Wehbe | Deltävling 2, Placering: 5, Utslagen | |
2022 | The End | Angelino | Julie Aagaard, Angelino Markenhorn, Thomas Steengaard, Melanie Wehbe | Deltävling 4 |