Adrenaline: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
MelloBot (diskussion | bidrag) (Skapat SongLead) |
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat SongLead) |
||
(2 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
<!-- MelloBot-SongLead-Start --> | <!-- MelloBot-SongLead-Start --> | ||
'''"Adrenaline"''' är ett bidrag som tävlade i [[Melodifestivalen 2002]]. Bidraget framfördes av [[Méndez]] och är skrivet av [[Méndez|Leopoldo Méndez]], [[Pablo Cepeda]], [[Patrik Henzel]], [[Rasmus Lindwall]] och [[Robert Wåtz]]. | |||
<!-- MelloBot-SongLead-End --> | <!-- MelloBot-SongLead-End --> | ||
<!-- MelloBot-SongResult-Start --> | |||
==Resultat== | |||
===Deltävling 1=== | |||
Deltävlingen sändes från [[Växjö Tipshall]] i [[Växjö]] lördagen den 19 januari 2002. | |||
{| class="sortable wikitable" | |||
|- | |||
! rowspan="2" |Nr | |||
! rowspan="2" class="unsortable" ; |Bidrag | |||
! colspan="2" class="unsortable" ; |Antal röster | |||
! rowspan="2" |Plac. | |||
! rowspan="2" class="unsortable" |Anm. | |||
|- | |||
! class="unsortable" |Omgång 1 | |||
! class="unsortable" |Omgång 2 | |||
|- style="background:honeyDew;" | |||
| align="center" |1 | |||
|Last to Know | |||
| align="right" |16 928 | |||
| align="right" |23 081 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |[[Melodifestivalen 2002#Vinnarnas val: Stockholm|Vinnarnas val]] | |||
|- style="background:#fcc;" | |||
| align="center" |2 | |||
|Blue as Her Angel Eyes | |||
| align="right" | 4 137 | |||
| align="right" |— | |||
| align="center" |7 | |||
| align="center" |Utslagen | |||
|- style="background:honeyDew;" | |||
| align="center" |3 | |||
|Världen utanför | |||
| align="right" |44 899 | |||
| align="right" |52 309 | |||
| align="center" |3 | |||
| align="center" |[[Melodifestivalen 2002#Vinnarnas val|Vinnarnas val]] | |||
|- style="background:#fcc;" | |||
| align="center" |4 | |||
|Du har rört vid min själ | |||
| align="right" |15 549 | |||
| align="right" |— | |||
| align="center" |5 | |||
| align="center" |Utslagen | |||
|- style="background:#fc6;" | |||
| align="center" |5 | |||
|Kom och ta mig | |||
| align="right" |59 007 | |||
| align="right" |71 194 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |'''[[Melodifestivalen 2002#Final: Stockholm|Till final]]''' | |||
|- style="background:#fcc;" | |||
| align="center" |6 | |||
|Hollywood-Do | |||
| align="right" |12 733 | |||
| align="right" |— | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |Utslagen | |||
|- style="background:#fcc;" | |||
| align="center" |7 | |||
|En värld som alltid brinner | |||
| align="right" |3 352 | |||
| align="right" | — | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |Utslagen | |||
|- style="background:#fc6;" | |||
| align="center" |8 | |||
|Adrenaline | |||
| align="right" |45 731 | |||
| align="right" |52 632 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |'''[[Melodifestivalen 2002#Final: Stockholm|Till final]]''' | |||
|} | |||
===Final=== | |||
Finalen sändes från [[Globen]] i [[Stockholm]] fredagen den 1 mars 2002. Detta var andra gången arenan var skådeplats för Melodifestivalen, eftersom den också användes [[Melodifestivalen 1989|1989]]. | |||
{| class="sortable wikitable" | |||
|- | |||
! rowspan="2" |Nr | |||
! rowspan="2" class="unsortable" ; | Bidrag | |||
! colspan="12" class="unsortable" ; |Juryomröstning | |||
! colspan="2" class="unsortable" ; |Tittaromröstning | |||
! rowspan="2" class="unsortable" |Summa | |||
! rowspan="2" |Plac. | |||
|- | |||
! class="unsortable" |[[Luleå|Lå]] | |||
! class="unsortable" |[[Umeå|Uå]] | |||
! class="unsortable" |[[Sundsvall|Sl]] | |||
! class="unsortable" |[[Falun|Fn]] | |||
! class="unsortable" |[[Karlstad|Kd]] | |||
! class="unsortable" |[[Örebro|Öo]] | |||
! class="unsortable" |[[Norrköping|Ng]] | |||
! class="unsortable" |[[Göteborg|Gg]] | |||
! class="unsortable" |[[Växjö|Vö]] | |||
! class="unsortable" |[[Malmö|Mö]] | |||
! class="unsortable" |[[Stockholm|Sm]] | |||
!Poäng | |||
!Antal röster | |||
! class="unsortable" |Poäng | |||
|- bgcolor="Gold" | |||
| align="center" |1 | |||
|Never Let It Go | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |116 | |||
| align="right" |162 612 | |||
| align="center" | 132 | |||
| align="center" |'''248''' | |||
| align="center" |1 | |||
|- | |||
| align="center" |2 | |||
|Kom och ta mig | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="right" |147 700 | |||
| align="center" |88 | |||
| align="center" |'''88''' | |||
| align="center" |5 | |||
|- | |||
| align="center" |3 | |||
|No hay nada más | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |71 | |||
| align="right" |39 978 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |'''71''' | |||
| align="center" |6 | |||
|- | |||
| align="center" | 4 | |||
|Världen utanför | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |46 | |||
| align="right" |94 770 | |||
| align="center" |44 | |||
| align="center" |'''90''' | |||
| align="center" |4 | |||
|- | |||
| align="center" |5 | |||
|Big Time Party | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |43 | |||
| align="right" |19 226 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |'''43''' | |||
| align="center" |9 | |||
|- | |||
| align="center" |6 | |||
|Hon kommer med solsken | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |11 | |||
| align="right" |59 149 | |||
| align="center" | 22 | |||
| align="center" |'''33''' | |||
| align="center" |10 | |||
|- | |||
| align="center" | 7 | |||
|The One that You Need | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" | 1 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |46 | |||
| align="right" |58 634 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |'''46''' | |||
| align="center" |8 | |||
|- bgcolor="#cc9966" | |||
| align="center" |8 | |||
|Vem é dé du vill ha | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" |34 | |||
| align="right" |136 175 | |||
| align="center" |66 | |||
| align="center" |'''100''' | |||
| align="center" |3 | |||
|- | |||
| align="center" |9 | |||
|Sista andetaget | |||
| align="center" | 1 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |54 | |||
| align="right" |58 668 | |||
| align="center" |11 | |||
| align="center" |'''65''' | |||
| align="center" |7 | |||
|- bgcolor="Silver" | |||
| align="center" |10 | |||
|Adrenaline | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" |52 | |||
| align="right" | 149 406 | |||
| align="center" |110 | |||
| align="center" |'''162''' | |||
| align="center" |2 | |||
|- | |||
|} | |||
<!-- MelloBot-SongResult-End --> |
Nuvarande version från 12 mars 2022 kl. 05.03
"Adrenaline" är ett bidrag som tävlade i Melodifestivalen 2002. Bidraget framfördes av Méndez och är skrivet av Leopoldo Méndez, Pablo Cepeda, Patrik Henzel, Rasmus Lindwall och Robert Wåtz.
Resultat
Deltävling 1
Deltävlingen sändes från Växjö Tipshall i Växjö lördagen den 19 januari 2002.
Nr | Bidrag | Antal röster | Plac. | Anm. | |
---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | Omgång 2 | ||||
1 | Last to Know | 16 928 | 23 081 | 4 | Vinnarnas val |
2 | Blue as Her Angel Eyes | 4 137 | — | 7 | Utslagen |
3 | Världen utanför | 44 899 | 52 309 | 3 | Vinnarnas val |
4 | Du har rört vid min själ | 15 549 | — | 5 | Utslagen |
5 | Kom och ta mig | 59 007 | 71 194 | 1 | Till final |
6 | Hollywood-Do | 12 733 | — | 6 | Utslagen |
7 | En värld som alltid brinner | 3 352 | — | 8 | Utslagen |
8 | Adrenaline | 45 731 | 52 632 | 2 | Till final |
Final
Finalen sändes från Globen i Stockholm fredagen den 1 mars 2002. Detta var andra gången arenan var skådeplats för Melodifestivalen, eftersom den också användes 1989.
Nr | Bidrag | Juryomröstning | Tittaromröstning | Summa | Plac. | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lå | Uå | Sl | Fn | Kd | Öo | Ng | Gg | Vö | Mö | Sm | Poäng | Antal röster | Poäng | ||||
1 | Never Let It Go | 12 | 8 | 6 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 8 | 10 | 12 | 116 | 162 612 | 132 | 248 | 1 |
2 | Kom och ta mig | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 147 700 | 88 | 88 | 5 |
3 | No hay nada más | 8 | — | 2 | 1 | 4 | 10 | 10 | 10 | 10 | 12 | 4 | 71 | 39 978 | — | 71 | 6 |
4 | Världen utanför | — | 12 | — | — | 8 | 6 | 8 | — | 6 | — | 6 | 46 | 94 770 | 44 | 90 | 4 |
5 | Big Time Party | 10 | 6 | 10 | 2 | 2 | — | 1 | 6 | 2 | 4 | — | 43 | 19 226 | — | 43 | 9 |
6 | Hon kommer med solsken | 4 | — | 4 | — | 1 | 1 | — | — | — | — | 1 | 11 | 59 149 | 22 | 33 | 10 |
7 | The One that You Need | 6 | 10 | 1 | 6 | — | 8 | 4 | 8 | — | 1 | 2 | 46 | 58 634 | — | 46 | 8 |
8 | Vem é dé du vill ha | — | 4 | — | 10 | — | — | — | 2 | 4 | 6 | 8 | 34 | 136 175 | 66 | 100 | 3 |
9 | Sista andetaget | 1 | 2 | 8 | 8 | 6 | 2 | 2 | 1 | 12 | 2 | 10 | 54 | 58 668 | 11 | 65 | 7 |
10 | Adrenaline | 2 | 1 | 12 | 4 | 10 | 4 | 6 | 4 | 1 | 8 | — | 52 | 149 406 | 110 | 162 | 2 |