Victor Crone: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
(Uppdaterat Persontabell) |
m (Uppdaterat Persontabell) |
||
Rad 7: | Rad 7: | ||
! Låtskrivare | ! Låtskrivare | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2020|2020]] | |||
| [[Troubled Waters]] | |||
| '''Victor Crone''' | |||
| [[Dino Medanhodzic]], [[Benjamin Jennebo]], '''Victor Crone''' | |||
| Final, Placering: 9 | |||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2022|2022]] | | [[Melodifestivalen 2022|2022]] | ||
| [[Innocent Love]] | | [[Innocent Love]] | ||
| [[Robin Bengtsson]] | | [[Robin Bengtsson]] | ||
| [[Sebastian Atas]], [[Viktor Broberg]], Victor Crone, [[David Lindgren Zacharias]], [[Victor Sjöström]] | | [[Sebastian Atas]], [[Viktor Broberg]], '''Victor Crone''', [[David Lindgren Zacharias]], [[Victor Sjöström]] | ||
| Deltävling 1 | | Deltävling 1 | ||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |
Versionen från 30 januari 2022 kl. 23.09
Bidrag i Melodifestivalen
År | Låt | Artist | Låtskrivare | Resultat |
---|---|---|---|---|
2020 | Troubled Waters | Victor Crone | Dino Medanhodzic, Benjamin Jennebo, Victor Crone | Final, Placering: 9 |
2022 | Innocent Love | Robin Bengtsson | Sebastian Atas, Viktor Broberg, Victor Crone, David Lindgren Zacharias, Victor Sjöström | Deltävling 1 |