Upp o hoppa: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
MelloBot (diskussion | bidrag) (Skapat SongLead) |
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat SongLead) |
||
(2 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
<!-- MelloBot-SongLead-Start --> | <!-- MelloBot-SongLead-Start --> | ||
'''"Upp o hoppa"''' är ett bidrag som tävlade i [[Melodifestivalen 2008]]. Bidraget framfördes av [[Frida Muranius|Frida]] & [[Headline]] och är skrivet av [[Anderz Wrethov]] (tm), [[Frida Muranius]] (tm) och [[Sam Persson]] (t). | |||
<!-- MelloBot-SongLead-End --> | <!-- MelloBot-SongLead-End --> | ||
<!-- MelloBot-SongResult-Start --> | |||
==Resultat== | |||
===Deltävling 3=== | |||
Deltävlingen sändes från [[Saab Arena|Cloetta Center]] i [[Linköping]] lördagen den 23 februari 2008. | |||
{| class="sortable wikitable" | |||
|- | |||
!rowspan=2|Nr | |||
!class="unsortable"; rowspan=2 | Bidrag | |||
!class="unsortable"; colspan=2 | Antal röster | |||
!rowspan=2|Plac. | |||
!class="unsortable"rowspan=2|Anm. | |||
|- | |||
! class="unsortable" | Omgång 1 | |||
! class="unsortable" | Omgång 2 | |||
|-style="background:#fc6;" | |||
| align=center | 1 | |||
|Lay Your Love on Me | |||
| align=right |58 136 | |||
| align=right |82 381 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |'''[[Melodifestivalen 2008#Final: Stockholm|Till final]]''' | |||
|-style="background:#fcc;" | |||
| align=center | 2 | |||
|Izdajice | |||
| align=right |11 721 | |||
| align=right |— | |||
| align=center |7 | |||
| align=center |Utslagen | |||
|-style="background:#fc6;" | |||
| align=center | 3 | |||
|Upp o hoppa | |||
| align=right |27 675 | |||
| align=right |40 852 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |'''[[Melodifestivalen 2008#Final: Stockholm|Till final]]''' | |||
|-style="background:honeyDew;" | |||
| align=center | 4 | |||
|When You Need Me | |||
| align=right |25 034 | |||
| align=right |33 849 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |[[Melodifestivalen 2008#Andra chansen: Kiruna|Andra chansen]] | |||
|-style="background:#fcc;" | |||
| align=center | 5 | |||
|Under mitt tunna skinn | |||
| align=right |26 056 | |||
| align=right |33 808 | |||
| align=center |5 | |||
| align=center |Utslagen | |||
|-style="background:honeyDew;" | |||
| align=center | 6 | |||
|Smiling In Love | |||
| align=right |31 652 | |||
| align=right |35 491 | |||
| align=center |3 | |||
| align=center |[[Melodifestivalen 2008#Andra chansen: Kiruna|Andra chansen]] | |||
|-style="background:#fcc;" | |||
| align=center | 7 | |||
|Jag saknar dig ibland | |||
| align=right |18 249 | |||
| align=right |— | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |Utslagen | |||
|-style="background:#fcc;" | |||
| align=center | 8 | |||
|Hallelujah New World | |||
| align=right |11 672 | |||
| align=right |— | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |Utslagen | |||
|} | |||
===Final=== | |||
Finalen sändes från [[Globen]] i [[Stockholm]] lördagen den 15 mars 2008 SVT1, följt av eftersnack med vinnaren lett av [[Fredrik Ekelund]]. | |||
{| class="sortable wikitable" | |||
|- | |||
!rowspan=2|Nr | |||
!class="unsortable"; rowspan=2 | Bidrag | |||
!class="unsortable"; colspan=12 | Juryomröstning | |||
!class="unsortable"; colspan=2 | Tittaromröstning | |||
!class="unsortable"rowspan=2| Summa | |||
!rowspan=2| Plac. | |||
|- | |||
!class="unsortable" | '''[[Örebro|Öo]]''' | |||
!class="unsortable" |[[Luleå|Lå]] | |||
!class="unsortable" |[[Falun|Fn]] | |||
!class="unsortable" |[[Karlstad|Kd]] | |||
!class="unsortable" |[[Umeå|Uå]] | |||
!class="unsortable" |'''[[Norrköping|Ng]]''' | |||
!class="unsortable" |'''[[Göteborg|Gg]]''' | |||
!class="unsortable" |[[Sundsvall|Sl]] | |||
!class="unsortable" |'''[[Växjö|Vö]]''' | |||
!class="unsortable" |'''[[Malmö|Mö]]''' | |||
!class="unsortable" |'''[[Stockholm|Sm]]''' | |||
! Poäng | |||
! Antal röster | |||
! class="unsortable" | Poäng | |||
|-style="background:gold" | |||
| align=center | 1 | |||
| Hero | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |114 | |||
| align=right|397 907 | |||
| align=center |110 | |||
| align=center |'''224''' | |||
| align=center |1 | |||
|- | |||
| align=center | 2 | |||
| That Is Where I'll Go | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |39 | |||
| align=right|120 587 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |'''39''' | |||
| align=center |7 | |||
|- | |||
| align=center | 3 | |||
| Just A Minute | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |76 | |||
| align=right|273 521 | |||
| align=center |66 | |||
| align=center |'''142''' | |||
| align=center |4 | |||
|- | |||
| align=center | 4 | |||
| Hur svårt kan det va? | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |64 | |||
| align=right|115 321 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |'''64''' | |||
| align=center |5 | |||
|- | |||
| align=center | 5 | |||
| I Love Europe | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |1 | |||
| align=right|228 674 | |||
| align=center |22 | |||
| align=center |'''23''' | |||
| align=center |9 | |||
|- | |||
| align=center | 6 | |||
| Thank You | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |25 | |||
| align=right|188 872 | |||
| align=center |11 | |||
| align=center |'''36''' | |||
| align=center |8 | |||
|-style="background:silver;" | |||
| align=center | 7 | |||
| Empty Room | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |74 | |||
| align=right|449 419 | |||
| align=center |132 | |||
| align=center |'''206''' | |||
| align=center |2 | |||
|- | |||
| align=center | 8 | |||
| I lågornas sken | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |4 | |||
| align=right|233 467 | |||
| align=center |44 | |||
| align=center |'''48''' | |||
| align=center |6 | |||
|- | |||
| align=center | 9 | |||
| Upp o hoppa | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |6 | |||
| align=right|81 691 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |'''6''' | |||
| align=center |10 | |||
|-style="background:#cc9966;" | |||
| align=center | 10 | |||
| Lay Your Love On Me | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |70 | |||
| align=right|320 741 | |||
| align=center |88 | |||
| align=center |'''158''' | |||
| align=center |3 | |||
|- | |||
|} | |||
<!-- MelloBot-SongResult-End --> |
Nuvarande version från 12 mars 2022 kl. 04.08
"Upp o hoppa" är ett bidrag som tävlade i Melodifestivalen 2008. Bidraget framfördes av Frida & Headline och är skrivet av Anderz Wrethov (tm), Frida Muranius (tm) och Sam Persson (t).
Resultat
Deltävling 3
Deltävlingen sändes från Cloetta Center i Linköping lördagen den 23 februari 2008.
Nr | Bidrag | Antal röster | Plac. | Anm. | |
---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | Omgång 2 | ||||
1 | Lay Your Love on Me | 58 136 | 82 381 | 1 | Till final |
2 | Izdajice | 11 721 | — | 7 | Utslagen |
3 | Upp o hoppa | 27 675 | 40 852 | 2 | Till final |
4 | When You Need Me | 25 034 | 33 849 | 4 | Andra chansen |
5 | Under mitt tunna skinn | 26 056 | 33 808 | 5 | Utslagen |
6 | Smiling In Love | 31 652 | 35 491 | 3 | Andra chansen |
7 | Jag saknar dig ibland | 18 249 | — | 6 | Utslagen |
8 | Hallelujah New World | 11 672 | — | 8 | Utslagen |
Final
Finalen sändes från Globen i Stockholm lördagen den 15 mars 2008 SVT1, följt av eftersnack med vinnaren lett av Fredrik Ekelund.
Nr | Bidrag | Juryomröstning | Tittaromröstning | Summa | Plac. | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Öo | Lå | Fn | Kd | Uå | Ng | Gg | Sl | Vö | Mö | Sm | Poäng | Antal röster | Poäng | ||||
1 | Hero | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 4 | 6 | 12 | 10 | 10 | 12 | 114 | 397 907 | 110 | 224 | 1 |
2 | That Is Where I'll Go | 1 | 2 | 4 | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 | 1 | 12 | 1 | 39 | 120 587 | — | 39 | 7 |
3 | Just A Minute | 8 | 4 | 6 | 8 | 6 | 10 | 12 | 10 | 2 | — | 10 | 76 | 273 521 | 66 | 142 | 4 |
4 | Hur svårt kan det va? | 6 | 8 | 10 | 6 | 4 | 8 | — | 4 | 4 | 8 | 6 | 64 | 115 321 | — | 64 | 5 |
5 | I Love Europe | — | — | — | — | — | — | 1 | — | — | — | — | 1 | 228 674 | 22 | 23 | 9 |
6 | Thank You | 2 | 1 | 1 | — | 1 | 1 | 10 | 1 | 6 | — | 2 | 25 | 188 872 | 11 | 36 | 8 |
7 | Empty Room | 10 | 6 | 8 | 4 | 10 | 6 | — | 6 | 12 | 4 | 8 | 74 | 449 419 | 132 | 206 | 2 |
8 | I lågornas sken | — | — | — | 1 | — | — | 2 | — | — | 1 | — | 4 | 233 467 | 44 | 48 | 6 |
9 | Upp o hoppa | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 6 | — | 6 | 81 691 | — | 6 | 10 |
10 | Lay Your Love On Me | 4 | 10 | 2 | 10 | 8 | 12 | 8 | 2 | 8 | 2 | 4 | 70 | 320 741 | 88 | 158 | 3 |