T.K.O. (Knock You Out): Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
MelloBot (diskussion | bidrag) (Skapat SongLead) |
MelloBot (diskussion | bidrag) (Lagt till SongResult) |
||
Rad 2: | Rad 2: | ||
[[T.K.O. (Knock You Out)]] är ett bidrag som tävlade i [[Melodifestivalen 2003]]. Bidraget framfördes av [[Bubbles]] och är skrivet av [[Fredrik Lenander]], [[Lars Erlandsson]] och [[Paul Rein]]. | [[T.K.O. (Knock You Out)]] är ett bidrag som tävlade i [[Melodifestivalen 2003]]. Bidraget framfördes av [[Bubbles]] och är skrivet av [[Fredrik Lenander]], [[Lars Erlandsson]] och [[Paul Rein]]. | ||
<!-- MelloBot-SongLead-End --> | <!-- MelloBot-SongLead-End --> | ||
<!-- MelloBot-SongResult-Start --> | |||
==Resultat== | |||
===Deltävling 4=== | |||
Deltävlingen sändes från [[Nordichallen]] i [[Sundsvall]] lördagen den 8 mars 2003. | |||
{| class="sortable wikitable" | |||
|- | |||
! rowspan="2" |Nr | |||
! rowspan="2" class="unsortable" ; | Bidrag | |||
! colspan="2" class="unsortable" ; |Antal röster | |||
! rowspan="2" |Plac. | |||
! rowspan="2" class="unsortable" |Anm. | |||
|- | |||
! class="unsortable" | Omgång 1 | |||
! class="unsortable" | Omgång 2 | |||
|- style="background:#fcc;" | |||
| align="center" |1 | |||
|We're Unbreakable | |||
| align="right" | 20 817 | |||
| align="right" |— | |||
| align="center" |5 | |||
| align="center" |Utslagen | |||
|- style="background:#fcc;" | |||
| align="center" |2 | |||
|No dudes en llamarme | |||
| align="right" |7 526 | |||
| align="right" |— | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |Utslagen | |||
|- style="background:honeyDew;" | |||
| align="center" |3 | |||
| T.K.O. (Knock You Out) | |||
| align="right" |37 669 | |||
| align="right" |44 994 | |||
| align="center" |3 | |||
| align="center" |[[Melodifestivalen 2003#Tittarnas val: Stockholm|Tittarnas val]] | |||
|- style="background:#fcc;" | |||
| align="center" |4 | |||
|He Is Always On My Mind | |||
| align="right" |14 221 | |||
| align="right" |— | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |Utslagen | |||
|- style="background:#fc6;" | |||
| align="center" |5 | |||
|Maria | |||
| align="right" |69 716 | |||
| align="right" |86 354 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |'''[[Melodifestivalen 2003#Final: Stockholm|Till final]]''' | |||
|- style="background:honeyDew;" | |||
| align="center" |6 | |||
| Nothing Can Stop Me | |||
| align="right" |20 878 | |||
| align="right" |27 581 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |[[Melodifestivalen 2003#Tittarnas val: Stockholm|Tittarnas val]] | |||
|- style="background:#fcc;" | |||
| align="center" |7 | |||
|Tills jag mötte dig | |||
| align="right" |10 581 | |||
| align="right" |— | |||
| align="center" |7 | |||
| align="center" |Utslagen | |||
|- style="background:#fc6;" | |||
| align="center" |8 | |||
|Aqua Playa | |||
| align="right" |51 974 | |||
| align="right" |51 378 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |'''[[Melodifestivalen 2003#Final: Stockholm|Till final]]''' | |||
|} | |||
===Tittarnas val=== | |||
Tittarnas val sändes från [[TV-huset]] i [[Stockholm]] söndagen den 9 mars 2002. | |||
{| class="sortable wikitable" | |||
|- | |||
!Nr | |||
! class="unsortable" |Bidrag | |||
! class="unsortable" |Antal röster | |||
!Plac. | |||
! class="unsortable" |Anm. | |||
|- | |||
| style="background:#fcc;" align="center" |1 | |||
| style="background:#fcc;" |Carnaval | |||
| style="background:#fcc;" align="right" |33 315 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |5 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |Utslagen | |||
|- | |||
| style="background:#fcc;" align="center" |2 | |||
| style="background:#fcc;" |Television | |||
| style="background:#fcc;" align="right" | 21 763 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |7 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |Utslagen | |||
|- | |||
| style="background:#fcc;" align="center" |3 | |||
| style="background:#fcc;" |15 minuter | |||
| style="background:#fcc;" align="right" |44 191 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |3 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |Utslagen | |||
|- | |||
| style="background:#fc6;" align="center" |4 | |||
| style="background:#fc6;" |Not a Sinner Nor a Saint | |||
| style="background:#fc6;" align="right" |102 240 | |||
| style="background:#fc6;" align="center" ; |1 | |||
| style="background:#fc6;" align="center" ; |'''[[Melodifestivalen 2003#Final: Stockholm|Till final]]''' | |||
|- | |||
| style="background:#fcc;" align="center" |5 | |||
| style="background:#fcc;" |Love Is All | |||
| style="background:#fcc;" align="right" |28 060 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |6 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |Utslagen | |||
|- | |||
| style="background:#fcc;" align="center" |6 | |||
| style="background:#fcc;" |Stay the Night | |||
| style="background:#fcc;" align="right" |21 490 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |8 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; | Utslagen | |||
|- | |||
| style="background:#fc6;" align="center" |7 | |||
| style="background:#fc6;" |T.K.O. (Knock You Out) | |||
| style="background:#fc6;" align="right" | 55 596 | |||
| style="background:#fc6;" align="center" ; |2 | |||
| style="background:#fc6;" align="center" ; |'''[[Melodifestivalen 2003#Final: Stockholm|Till final]]''' | |||
|- | |||
| style="background:#fcc;" align="center" |8 | |||
| style="background:#fcc;" |Nothing Can Stop Me | |||
| style="background:#fcc;" align="right" | 35 211 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |4 | |||
| style="background:#fcc;" align="center" ; |Utslagen | |||
|- | |||
|} | |||
===Final=== | |||
Finalen sändes från [[Globen]] i [[Stockholm]] fredagen den 15 mars 2003. | |||
{| class="sortable wikitable" | |||
|- | |||
! rowspan="2" |Nr | |||
! rowspan="2" class="unsortable" ; | Bidrag | |||
! colspan="12" class="unsortable" ; |Juryomröstning | |||
! colspan="2" class="unsortable" ; |Tittaromröstning | |||
! rowspan="2" class="unsortable" | Summa | |||
! rowspan="2" |Plac. | |||
|- | |||
! class="unsortable" |[[Luleå|Lå]] | |||
! class="unsortable" |[[Umeå|Uå]] | |||
! class="unsortable" |[[Sundsvall|Sl]] | |||
! class="unsortable" |[[Falun|Fn]] | |||
! class="unsortable" |[[Karlstad|Kd]] | |||
! class="unsortable" |[[Örebro|Öo]] | |||
! class="unsortable" |[[Norrköping|Ng]] | |||
! class="unsortable" |[[Göteborg|Gg]] | |||
! class="unsortable" |[[Växjö|Vö]] | |||
! class="unsortable" |[[Malmö|Mö]] | |||
! class="unsortable" |[[Stockholm|Sm]] | |||
!Poäng | |||
! Antal röster | |||
! class="unsortable" |Poäng | |||
|- bgcolor="Gold" | |||
| align="center" |1 | |||
|Give Me Your Love | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |108 | |||
| align="right" |229 753 | |||
| align="center" |132 | |||
| align="center" |'''240''' | |||
| align="center" |1 | |||
|- | |||
| align="center" |2 | |||
|Crazy In Love | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="right" | 116 440 | |||
| align="center" |22 | |||
| align="center" |'''122''' | |||
| align="center" |4 | |||
|- | |||
| align="center" |3 | |||
|Maria | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |10 | |||
| align="right" |92 722 | |||
| align="center" |11 | |||
| align="center" |'''21''' | |||
| align="center" | 8 | |||
|- | |||
| align="center" |4 | |||
|Aqua Playa | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |48 | |||
| align="right" |59 520 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |'''48''' | |||
| align="center" | 7 | |||
|- | |||
| align="center" |5 | |||
|Hela världen för mig | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" | 27 | |||
| align="right" | 136 984 | |||
| align="center" |66 | |||
| align="center" |'''93''' | |||
| align="center" |5 | |||
|- | |||
| align="center" | 6 | |||
|Bye Bye | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |7 | |||
| align="right" |37 132 | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" |'''7''' | |||
| align="center" |10 | |||
|- | |||
| align="center" |7 | |||
|Genom eld och vatten | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |11 | |||
| align="right" |127 143 | |||
| align="center" |44 | |||
| align="center" |'''55''' | |||
| align="center" | 6 | |||
|- bgcolor="Silver" | |||
| align="center" |8 | |||
|Let Your Spirit Fly | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |12 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" |6 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |88 | |||
| align="right" |156 702 | |||
| align="center" |88 | |||
| align="center" |'''178''' | |||
| align="center" |2 | |||
|- | |||
| align="center" |9 | |||
|T.K.O. (Knock You Out) | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" | — | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |1 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="right" | 91 979 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" |'''10''' | |||
| align="center" |9 | |||
|- bgcolor="#cc9966" | |||
| align="center" |10 | |||
|Not a Sinner Nor a Saint | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |— | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |4 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" |2 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" |10 | |||
| align="center" |8 | |||
| align="center" |62 | |||
| align="right" |182 376 | |||
| align="center" |110 | |||
| align="center" |'''172''' | |||
| align="center" |3 | |||
|- | |||
|} | |||
<!-- MelloBot-SongResult-End --> |
Versionen från 25 februari 2022 kl. 02.09
T.K.O. (Knock You Out) är ett bidrag som tävlade i Melodifestivalen 2003. Bidraget framfördes av Bubbles och är skrivet av Fredrik Lenander, Lars Erlandsson och Paul Rein.
Resultat
Deltävling 4
Deltävlingen sändes från Nordichallen i Sundsvall lördagen den 8 mars 2003.
Nr | Bidrag | Antal röster | Plac. | Anm. | |
---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | Omgång 2 | ||||
1 | We're Unbreakable | 20 817 | — | 5 | Utslagen |
2 | No dudes en llamarme | 7 526 | — | 8 | Utslagen |
3 | T.K.O. (Knock You Out) | 37 669 | 44 994 | 3 | Tittarnas val |
4 | He Is Always On My Mind | 14 221 | — | 6 | Utslagen |
5 | Maria | 69 716 | 86 354 | 1 | Till final |
6 | Nothing Can Stop Me | 20 878 | 27 581 | 4 | Tittarnas val |
7 | Tills jag mötte dig | 10 581 | — | 7 | Utslagen |
8 | Aqua Playa | 51 974 | 51 378 | 2 | Till final |
Tittarnas val
Tittarnas val sändes från TV-huset i Stockholm söndagen den 9 mars 2002.
Nr | Bidrag | Antal röster | Plac. | Anm. |
---|---|---|---|---|
1 | Carnaval | 33 315 | 5 | Utslagen |
2 | Television | 21 763 | 7 | Utslagen |
3 | 15 minuter | 44 191 | 3 | Utslagen |
4 | Not a Sinner Nor a Saint | 102 240 | 1 | Till final |
5 | Love Is All | 28 060 | 6 | Utslagen |
6 | Stay the Night | 21 490 | 8 | Utslagen |
7 | T.K.O. (Knock You Out) | 55 596 | 2 | Till final |
8 | Nothing Can Stop Me | 35 211 | 4 | Utslagen |
Final
Finalen sändes från Globen i Stockholm fredagen den 15 mars 2003.
Nr | Bidrag | Juryomröstning | Tittaromröstning | Summa | Plac. | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lå | Uå | Sl | Fn | Kd | Öo | Ng | Gg | Vö | Mö | Sm | Poäng | Antal röster | Poäng | ||||
1 | Give Me Your Love | 6 | 12 | 4 | 6 | 12 | 12 | 10 | 12 | 10 | 12 | 12 | 108 | 229 753 | 132 | 240 | 1 |
2 | Crazy In Love | 12 | 10 | 12 | 10 | 8 | 10 | 8 | 10 | 4 | 10 | 6 | 100 | 116 440 | 22 | 122 | 4 |
3 | Maria | — | 2 | 6 | — | — | 1 | 1 | — | — | — | — | 10 | 92 722 | 11 | 21 | 8 |
4 | Aqua Playa | 8 | 8 | 8 | 2 | 1 | 6 | 6 | 4 | — | 1 | 4 | 48 | 59 520 | — | 48 | 7 |
5 | Hela världen för mig | — | — | 2 | 1 | 4 | — | 4 | 8 | 8 | — | — | 27 | 136 984 | 66 | 93 | 5 |
6 | Bye Bye | — | 1 | — | — | 2 | — | — | — | 2 | 2 | — | 7 | 37 132 | — | 7 | 10 |
7 | Genom eld och vatten | 4 | — | — | 4 | — | — | — | — | 1 | — | 2 | 11 | 127 143 | 44 | 55 | 6 |
8 | Let Your Spirit Fly | 2 | 6 | 10 | 12 | 6 | 8 | 12 | 6 | 12 | 6 | 8 | 88 | 156 702 | 88 | 178 | 2 |
9 | T.K.O. (Knock You Out) | 1 | — | 1 | — | — | 2 | — | 1 | — | 4 | 1 | 10 | 91 979 | — | 10 | 9 |
10 | Not a Sinner Nor a Saint | 10 | 4 | — | 10 | 10 | 4 | 2 | 2 | 6 | 10 | 8 | 62 | 182 376 | 110 | 172 | 3 |