Melodifestivalen 2008

Från Mellopedia
Version från den 13 februari 2022 kl. 20.53 av Gustav Dahlander (diskussion | bidrag)
(skillnad) ← Äldre version | Nuvarande version (skillnad) | Nyare version → (skillnad)
← 2007 Melodifestivalens logotyp sedan 2016 - liten.jpg 2009 →

Melodifestivalen 2008 var den 48:e upplagan av tävlingen. Vinnaren blev "Hero" med Charlotte Perrelli, som därmed representerade Sverige i Eurovision Song Contest 2008 i Belgrad. Bidraget slutade där på 18:e plats.

Genomförande

Sveriges Radio bevakade som vanligt Melodifestivalen med ett team på plats. Både P3 och P4 följde tävlingen. P4 spelade upp 60 sekunder av de tävlande bidragen inom ramen för Lantz i P4. På lördagarna sände P4 Premiär kl. 12.00–14.00 och P3 Star kl. 14.00–16.00. Programmet direktsändes på kvällen i P4 med eftersnack kl. 21.30–22.00 i P4. På söndagen sändes mer eftersnack 10.30–11.00.

SVT24 sände fredagar kl. 21.30.

Medverkande

Programledaren Kristian Luuk fick förnyat förtroende efter att ha stått för en omtyckt insats i rollen 2007. Beslutet att ge programledaren jobbet även 2008 fattades högre upp i SVT:s organisation, utanför Melodifestivalens redaktion, och nyheten presenterades mycket tidigt.

Se vidare teamlistan.

Programinnehåll

De unga komikerna Nour El Refai och Björn Gustafsson anlitades för att komplettera programledaren Kristian Luuk. Nour El Refai intervjuade artisterna efter framträdandena, i en liknande reporterroll som den Christer Björkman hade haft året innan.

Björn Gustafsson gjorde sketcher och andra humornummer på scen som en av mellanakterna. Detta inslag fick ett monumentalt genomslag, och Gustafsson valdes år 2020 in i Melodifestivalens Hall of Fame för insatsen.

I ett annat stående inslag spelade Lasse Berghagen i samtliga program rollfiguren Doktor B, en maffialiknande gestalt som avsåg att genom olika former av hot få en plats i festivalen med "Min kärlekssång till dig". I inslagen medverkade också programledaren Kristian Luuk med gästspel av bland andra Arja Saijonmaa och Anna Book.

Dessutom medverkade komikern Anders Jansson i alla program i form av rollfiguren Morgan Pålsson, en humoristisk tolkning av en grävande journalist.

Jokrar

Den 15 januari 2008 presenterades de fyra jokrarna, som handplockats av Melodifestivalens tävlingsredaktion för att komplettera startfältet.

Bidrag Artist
För många ord om kärlek Niklas Strömstedt
Hallelujah New World Eskobar
One Love Johnson & Häggkvist
Thank You Amy Diamond

Deltävlingarna

Deltävlingarna direktsändes i SVT1 och följdes av direktsänt eftersnack med de finalklara akterna med Fredrik Ekelund.

Deltävling 1: Göteborg

Deltävlingen sändes från Scandinavium i Göteborg lördagen den 9 februari 2008.

Startlista

Bidragen i startordning.

Nr Artist Bidrag Text och musik
1 E-Type & The Poodles Line of Fire Jakob Samuel (tm), Martin Eriksson (tm)
2 Face-84 Alla gamla X Lars "Dille" Diedricson (m), Martin Hedström (m), Wille Crafoord (t)
3 Velvet Deja Vu David Jassy (tm), Fredrik Larsson (tm), Joacim Persson (tm), Niclas Molinder (tm), Niko Valsamidis (tm), Pelle Ankarberg (tm)
4 Brandur Lullaby Henrik Wikström (m), Kristian Lagerström (t)
5 Michael Michailoff That's Love Joakim Övrenius (tm), Michael Michailoff (tm), Patric Jonsson (tm)
6 Amy Diamond Thank You Mathias Venge (tm), Peter Wennerberg (tm), Sandra Nordström (tm)
7 Suzzie Tapper Visst finns mirakel Amir Aly (m), Bobby Ljunggren (m), Maciel Numhauser (m), Robin Abrahamsson (m), Suzzie Tapper (t)
8 Christer Sjögren I Love Europe Ingela "Pling" Forsman (t), Magnus Johansson (m), Torgny Söderberg (m)

Resultat

Nr Bidrag Antal röster Plac. Anm.
Omgång 1 Omgång 2
1 Line of Fire 46 333 56 105 3 Andra chansen
2 Alla gamla X 13 626 8 Utslagen
3 Deja Vu 25 451 31 047 5 Utslagen
4 Lullaby 18 727 7 Utslagen
5 That's Love 23 198 6 Utslagen
6 Thank You 79 075 96 508 1 Till final
7 Visst finns mirakel 24 469 32 130 4 Andra chansen
8 I Love Europe 71 396 81 471 2 Till final

Programinnehåll

Deltävling 2: Västerås

Deltävlingen sändes från ABB Arena i Västerås lördagen den 16 februari 2008.

Startlista

Bidragen i startordning.

Nr Artist Bidrag Text och musik
1 Ola Love in Stereo Mirja Breitholtz (tm), Tony Nilsson (tm)
2 Lasse Lindh Du behöver aldrig mer vara rädd Lasse Lindh (tm)
3 The Nicole Razborka Nicole Fuentes (tm), Stefan Åberg (tm), Tord Bäckström (tm)
4 Alexander Schöld Den första svalan Anders Wikström (tm), Fredrik Thomander (tm), Ingela "Pling" Forsman (t)
5 Rongedal Just a Minute Amir Aly (m), Henrik Rongedal (tm), Henrik Wikström (m), Magnus Rongedal (tm)
6 Sanna Nielsen Empty Room Aleena Gibson (tm), Bobby Ljunggren (tm)
7 Andra Generationen Kebabpizza Slivovitza Mats Nilsson (tm), Otis Sandsjö (tm), Stevan Tomulevski (tm), Teddy Paunkoski (tm), Vlatko Ancevski (tm), Vlatko Gicarevski (tm)
8 Johnson & Häggkvist One Love Andreas Johnson (tm), Carola Häggkvist (tm), Peter Kvint (tm)

Resultat

Nr Bidrag Antal röster Plac. Anm.
Omgång 1 Omgång 2
1 Love In Stereo 39 972 52 615 4 Andra chansen
2 Du behöver aldrig mer vara rädd 15 396 6 Utslagen
3 Razborka 6 121 8 Utslagen
4 Den första svalan 13 352 7 Utslagen
5 Just A Minute 68 121 94 101 2 Till final
6 Empty Room 102 390 126 356 1 Till final
7 Kebabpizza Slivovitza 33 011 43 509 5 Utslagen
8 One Love 77 778 79 106 3 Andra chansen

Programinnehåll

Deltävling 3: Linköping

Deltävlingen sändes från Cloetta Center i Linköping lördagen den 23 februari 2008.

Startlista

Bidragen i startordning.

Nr Artist Bidrag Text och musik
1 BWO Lay Your Love on Me Alexander Bard (tm), Anders Hansson (tm), Bobby Ljunggren (tm), Henrik Wikström (tm)
2 Mickey Huskic Izdajice Mickey Huskic (tm)
3 Frida feat. Headline Upp o hoppa Anderz Wrethov (tm), Frida Muranius (tm), Sam Persson (t)
4 Thérèse Andersson When You Need Me Jonas Sjöström (t), Malin Eriksson (t), Pontus Hagberg (tm)
5 Patrik Isaksson & Bandet Under mitt tunna skinn Patrik Isaksson (tm)
6 Caracola Smiling in Love Angelica Thelin (t), Henrik Bie (m), Magnus Lanner (t), Mattias Olsson (t)
7 Ainbusk Jag saknar dig ibland Bobby Ljunggren (m), Henrik Wikström (tm), Ingela "Pling" Forsman (t)
8 Eskobar Hallelujah New World Daniel Bellqvist (tm), Frederik Zäll (tm), Robert Birming (tm)

Resultat

Nr Bidrag Antal röster Plac. Anm.
Omgång 1 Omgång 2
1 Lay Your Love on Me 58 136 82 381 1 Till final
2 Izdajice 11 721 7 Utslagen
3 Upp o hoppa 27 675 40 852 2 Till final
4 When You Need Me 25 034 33 849 4 Andra chansen
5 Under mitt tunna skinn 26 056 33 808 5 Utslagen
6 Smiling In Love 31 652 35 491 3 Andra chansen
7 Jag saknar dig ibland 18 249 6 Utslagen
8 Hallelujah New World 11 672 8 Utslagen

Programinnehåll

Björn Gustafssons sång till Carina Berg överraskade programledaren Kristian Luuks sambo, som satt i publiken. Inslaget blev det mest ihågkomna av Björn Gustafssons mellanakter och har kommit att räknas till festivalens mest klassiska underhållningsinslag någonsin.

Deltävling 4: Karlskrona

Deltävlingen sändes från Telenor Arena i Karlskrona lördagen den 1 mars 2008.

Startlista

Bidragen i startordning.

Nr Artist Bidrag Text och musik
1 Niklas Strömstedt För många ord om kärlek Niklas Strömstedt (tm)
2 Calaisa If I Could Anna Törnquist (tm), Caisa Troedsson-Lundin (tm), Jörgen Ringqvist (tm), Lisa Troedsson-Lundin (tm), Malin Törnquist (tm), Pontus Assarsson (tm)
3 Daniel Mitsogiannis Pame Fredrik Kempe (tm), Henrik Wikström (m)
4 Linda Bengtzing Hur svårt kan det va? Johan Fransson (tm), Tim Larsson (tm), Tobias Lundgren (tm)
5 Nordman I lågornas sken Lina Eriksson (tm), Mårten Eriksson (tm)
6 Sibel That is Where I'll Go Christian Antblad (tm)
7 Fronda Ingen mår så bra som jag Michael Clauss (tm), Sebastian Fronda (tm), Thomas Thörnholm (tm)
8 Charlotte Perrelli Hero Bobby Ljunggren (m), Fredrik Kempe (tm)

Resultat

Nr Bidrag Antal röster Plac. Anm.
Omgång 1 Omgång 2
1 För många ord om kärlek 13 067 8 Utslagen
2 If I Could 30 124 47 846 5 Utslagen
3 Pame 20 432 7 Utslagen
4 Hur svårt kan det va? 53 813 70 571 2 Till final
5 I lågornas sken 39 019 58 673 4 Andra chansen
6 That Is Where I'll Go 46 289 59 030 3 Andra chansen
7 Ingen mår så bra som jag 25 234 6 Utslagen
8 Hero 98 666 137 738 1 Till final

Programinnehåll

Andra chansen: Kiruna

Andra chansen sändes från Arena Arctica i Kiruna lördagen den 8 mars 2008 i SVT1, följt av med eftersnack med de finalklara akterna med Fredrik Ekelund.

Vilka bidrag som möttes i duellerna avgjordes av ett på förhand uppsatt regelverk beroende på bidragens ursprungliga deltävling och startnummer.

I Andra chansen saknades detta år möjlighet att rösta med Radiohjälpens telefonnummer.,

Startlista

Bidragen i kronologisk ordning utifrån deltävling och startnummer.

Deltävl. Artist Bidrag Text och musik Duell
1 E-Type & The Poodles Line of Fire Jakob Samuelsson (tm), Martin Eriksson (tm) 1
Suzzie Tapper Visst finns mirakel Amir Aly (m), Bobby Ljunggren (m), Maciel Numhauser (m), Robin Abrahamsson (m), Suzzie Tapper (t) 4
2 Ola Love in Stereo Mirja Breitholtz (tm), Tony Nilsson (tm) 2
Johnson & Häggkvist One Love Andreas Johnson (tm), Carola Häggkvist (tm), Peter Kvint (tm) 3
3 Thérèse Andersson When You Need Me Jonas Sjöström (t), Malin Eriksson (t), Pontus Hagberg (tm) 4
Caracola Smiling In Love Angelica Thelin (t), Henrik Bie (m), Magnus Lanner (t), Mattias Olsson (t) 2
4 Nordman I lågornas sken Lina Eriksson (tm), Mårten Eriksson (tm) 3
Sibel That Is Where I'll Go Christian Antblad (tm) 1

Resultat

Duellomgång 1
Duellomgång 2
Duell Nr Bidrag Antal röster Anm.
Nr Bidrag Antal röster Anm.
1 1 Line of Fire 87 002 Utslagen
2 That Is Where I'll Go 103 077 Duellomgång 2
2 1 Love In Stereo 78 447 Duellomgång 2
2 Smiling In Love 51 038 Utslagen
3 1 One Love 202 353 Utslagen
2 I lågornas sken 316 118 Duellomgång 2
4 1 When You Need Me 57 335 Utslagen
2 Visst finns mirakel 73 120 Duellomgång 2

Duellträdssymbol.png

Duellträdssymbol.png

1 That Is Where I'll Go 137 065 Till final
2 Love In Stereo 103 624 Utslagen
1 I lågornas sken 166 735 Till final
2 Visst finns mirakel 88 075 Utslagen
  • TV-tittare: 3 090 000 tittare (rekord för Andra chansen)
  • Antal röster: 1 464 019 röster (telefon; rekord för Andra chansen)

Programinnehåll

Final: Stockholm

Finalen sändes från Globen i Stockholm lördagen den 15 mars 2008 SVT1, följt av eftersnack med vinnaren lett av Fredrik Ekelund.

Tittarna och jurygrupperna hade som vanligt lika många poäng att dela ut. För att motsvara jurygrupperna delades tittarnas poäng ut som multiplar av elva, där 11, 22, 44, 66, 88, 110 och 132 poäng delades till de sju bidrag som fick flest röster. Tittarna kunde fortsätta att rösta under det att jurygruppernas poäng presenterades och ett par minuter därefter.

Startlista

Bidragen i startordning.

Nr Artist Bidrag Text och musik Deltävl.
1 Charlotte Perrelli Hero Bobby Ljunggren (m), Fredrik Kempe (tm) 4
2 Sibel That Is Where I'll Go Christian Antblad (tm) 4 + AC
3 Rongedal Just a Minute Amir Aly (m), Henrik Rongedal (tm), Henrik Wikström (m), Magnus Rongedal (tm 2
4 Linda Bengtzing Hur svårt kan det va? Johan Fransson (tm), Tim Larsson (tm), Tobias Lundgren (tm) 4
5 Christer Sjögren I Love Europe Ingela "Pling" Forsman (t), Magnus Johansson (m), Torgny Söderberg (m) 1
6 Amy Diamond Thank You Mathias Venge (tm), Peter Wennerberg (tm), Sandra Nordström (tm) 1
7 Sanna Nielsen Empty Room Aleena Gibson (tm), Bobby Ljunggren (tm) 2
8 Nordman I lågornas sken Lina Eriksson (tm), Mårten Eriksson (tm) 4 + AC
9 Frida feat. Headline Upp o hoppa Anderz Wrethov (tm), Frida Muranius (tm), Sam Persson (t) 3
10 BWO Lay Your Love on Me Alexander Bard (tm), Anders Hansson (tm), Bobby Ljunggren (tm), Henrik Wikström (tm) 3

Resultat

Nr Bidrag Juryomröstning Tittaromröstning Summa Plac.
Öo Fn Kd Ng Gg Sl Sm Poäng Antal röster Poäng
1 Hero 12 12 12 12 12 4 6 12 10 10 12 114 397 907 110 224 1
2 That Is Where I'll Go 1 2 4 2 2 2 4 8 1 12 1 39 120 587 39 7
3 Just A Minute 8 4 6 8 6 10 12 10 2 10 76 273 521 66 142 4
4 Hur svårt kan det va? 6 8 10 6 4 8 4 4 8 6 64 115 321 64 5
5 I Love Europe 1 1 228 674 22 23 9
6 Thank You 2 1 1 1 1 10 1 6 2 25 188 872 11 36 8
7 Empty Room 10 6 8 4 10 6 6 12 4 8 74 449 419 132 206 2
8 I lågornas sken 1 2 1 4 233 467 44 48 6
9 Upp o hoppa 6 6 81 691 6 10
10 Lay Your Love On Me 4 10 2 10 8 12 8 2 8 2 4 70 320 741 88 158 3

Poängpresentatörer

Jurygruppernas poängpresentatörer läste upp poängen på plats i Globen.

Programinnehåll

Statistik

  • Genomsnittligt antal TV-tittare per program: 3 373 000 tittare
  • Antal röster totalt: 6 367 282 röster (telefon och SMS)
  • Gåvor till Radiohjälpen totalt: 10 286 990 kronor

Gruppmedlemmar

Grupp Medlemmar
Ainbusk Josefin Nilsson (sång), Annelie Roswall (sång), Birgitta Jakobsson (sång), Marie Nilsson-Lind (flygel)
Andra Generationen Mats Nilsson (sång och saxofon), Vlatko Gicarevski (trumpet och kör), Otis Sandsjö (trumpet och kör), Vlatko Ancevski (dragspel och kör), Teddy Paunkoski (bastuba och kör), Stevan Tomulevski (tapan [makedonsk bastrumma])
BWO Martin Rolinski (sång), Alexander Bard (keyboard och laptop), Marina Schiptjenko (keyboard och sång)
Calaisa Lisa Troedsson-Lundin (sång och akustisk gitarr), Caisa Troedsson-Lundin (sång och bas), Anna Törnquist (sång och fiol), Malin Törnquist (sång och akustisk gitarr)
Caracola Emma Lewin Sundberg (sång), Frida Karlsson (sång), Emilie Rosén (sång)
Eskobar Daniel Bellqvist (sång), Robert Birming (trummor), Frederik Zäll (gitarr och kör)
The Poodles Jakob Samuel (sång), Christian "Kicken" Lundqvist (trummor och kör), Pontus Norgren (gitarr och kör), Pontus Egberg (bas och kör)
Face-84 Emma Karlsson (sång och gitarr), Josefine Hansson (bas och kör), Sofia Helgesson (trummor och kör), Sara Carlsson (keyboard och kör)
Nordman Håkan Hemlin (sång), Mats Wester (nyckelharpa)
Bandet Britta Bergström (kör), Johan Röhr (piano och kör), Jocke Backman (gitarr och kör), Jimmy Källqvist (bas), Lena Neogard Thomander (trummor och kör)
Rongedal Henrik Rongedal (sång), Magnus Rongedal (sång)

Marcel Bezençon Awards

Priset Marcel Bezençon Awards delades ut i Melodifestivalen åren 2005–2015.

Kategori Vinnare
Upphovsmännens pris "Empty Room" – Aleena Gibson, Bobby Ljunggren
Artisternas pris BWO
Pressens pris Sanna Nielsen – "Empty Room" (Aleena Gibson, Bobby Ljunggren)

Urvalsjury

Innan urvalsjuryns arbetet inleddes genomförde Svenska musikförläggarföreningen en grovgallring av de inskickade bidragen. Detta år medverkade utländska jurymedlemmar i form av den brittiske Eurovisionjournalisten Barry Vineker och den israeliske musikproducenten Alon Amir.

  • Juryordförande: Martin Österdahl, 34 år, programbeställare för Underhållning och Sport på SVT.
  • Lars Gunnar Alsenius, 49 år, producent för Svensktoppen och musikproducent för P4 Riks.
  • Héléne Benno, 51 år, redaktör på Gomorron Sverige på SVT.
  • Emil Hellman, 45 år, remixtekniker.
  • Åsa Paues, 46 år, marknadsförare på SVT.
  • Michael Cederberg, 43 år, programledare för SR P3.
  • Mia Rossling, 30 år, projektkoordinator på SVT
  • Barry Vineker, 28 år, Storbritannien, redaktör på esctoday.com.
  • Mia Alnervik, 34 år, frilansande tv-producent som bland annat har jobbat med Melodifestivalen.
  • Daniela Miteska, 27 år, sångare och dansare.
  • Alon Amir, 28 år, Israel, musikproducent.
  • Christina Sellberg, 32 år, musikalartist.
  • Pär Björkdahl, 24 år, studerande och musikintresserad från Linköping som via e-post anmält sitt intresse att medverka i juryn.
  • Fredrik Holmqvist, 19 år, studerande från Kista som via e-post anmält sitt intresse att medverka i juryn.
  • Maria Nordgren, 28 år, socialsekreterare från Växjö som via e-post anmält sitt intresse att medverka i juryn.
  • Magdalena Schröder, 17 år, studerande från Norrtälje som via e-post anmält sitt intresse att medverka i juryn.

Teamlista

Sök i Mellopedia på yrkesrollerna för att se vem som har innehaft respektive roll olika år.

SVT Redaktion

SVT Press

SVT Webb

SVT Kör

SVT Teknik

SVT Datasupport

Kostym

Smink

Frisörer

EMA/Blixten & Co Produktionsledning

Ljud

Ljus

Riggning

Dekor/scen

Video

Säkerhet och sjukvård

Catering och trivsel

Etableringsansvarig/Workman

Chaufförer

Eventum

Sveriges Radio (P3 och P4)

SVT24 – Nöje

Röstning

Kommunansvariga