Linnea Deb: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
(Uppdaterat Persontabell) |
m (Uppdaterat Persontabell) |
||
Rad 6: | Rad 6: | ||
! Artist | ! Artist | ||
! Låtskrivare | ! Låtskrivare | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[One Touch]] | |||
| [[Kadiatou]] | |||
| [[Joy Deb]], '''Linnea Deb''', [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]], [[Anderz Wrethov]] | |||
| Deltävling 1, Placering: 6, Utslagen | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Baila Baila]] | |||
| [[Alvaro Estrella]] | |||
| [[Anderz Wrethov]], '''Linnea Deb''', [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | |||
| Final, Placering: 10 | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Voices]] | |||
| [[Tusse]] | |||
| [[Joy Deb]], '''Linnea Deb''', [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]], [[Anderz Wrethov]] | |||
| Final, Placering: 1 | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Every Minute]] | |||
| [[Eric Saade]] | |||
| [[Eric Saade]], '''Linnea Deb''', [[Joy Deb]], [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | |||
| Final, Placering: 2 | |||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2022|2022]] | | [[Melodifestivalen 2022|2022]] | ||
| [[Bananas]] | | [[Bananas]] | ||
| [[Malou Prytz]] | | [[Malou Prytz]] | ||
| [[Joy Deb]], Linnea Deb, [[Ace Wilder|Alice Gernandt]], [[Jimmy ”Joker” Thörnfeldt]] | | [[Joy Deb]], '''Linnea Deb''', [[Ace Wilder|Alice Gernandt]], [[Jimmy ”Joker” Thörnfeldt]] | ||
| Deltävling 1 | | Deltävling 1 | ||
|- | |- | ||
Rad 19: | Rad 41: | ||
| [[Suave]] | | [[Suave]] | ||
| [[Alvaro Estrella]] | | [[Alvaro Estrella]] | ||
| [[Joy Deb]], Linnea Deb, [[Alvaro Estrella]], [[Jimmy ”Joker” Thörnfeldt]] | | [[Joy Deb]], '''Linnea Deb''', [[Alvaro Estrella]], [[Jimmy ”Joker” Thörnfeldt]] | ||
| Deltävling 2 | | Deltävling 2 | ||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |
Versionen från 30 januari 2022 kl. 23.10
Bidrag i Melodifestivalen
År | Låt | Artist | Låtskrivare | Resultat |
---|---|---|---|---|
2021 | One Touch | Kadiatou | Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Anderz Wrethov | Deltävling 1, Placering: 6, Utslagen |
2021 | Baila Baila | Alvaro Estrella | Anderz Wrethov, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt | Final, Placering: 10 |
2021 | Voices | Tusse | Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Anderz Wrethov | Final, Placering: 1 |
2021 | Every Minute | Eric Saade | Eric Saade, Linnea Deb, Joy Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt | Final, Placering: 2 |
2022 | Bananas | Malou Prytz | Joy Deb, Linnea Deb, Alice Gernandt, Jimmy ”Joker” Thörnfeldt | Deltävling 1 |
2022 | Suave | Alvaro Estrella | Joy Deb, Linnea Deb, Alvaro Estrella, Jimmy ”Joker” Thörnfeldt | Deltävling 2 |