Linnea Deb: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat Persontabell) |
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat PersonTable) |
||
(14 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 3: | Rad 3: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! År | ! År | ||
! | ! Bidrag | ||
! Artist | ! Artist | ||
! | ! Text och musik | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|-bgcolor="#C96" | |- bgcolor="#C96" | ||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2012|2012]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2012|2012]] | ||
| [[Soldiers]] | | [[Soldiers]] | ||
| [[Ulrik Munther]] | | [[Ulrik Munther]] | ||
| [[Ulrik Munther]] (tm), [[Johan Åberg]] (tm), | | [[Ulrik Munther]] (tm), [[Johan Åberg]] (tm), [[Linnea Deb]] (tm), [[Joy Deb]] (tm) och [[David Jackson]] (tm) | ||
| Final: Placering 3 | | Final: Placering 3 | ||
|-bgcolor="gold" | |- bgcolor="gold" | ||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2013|2013]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2013|2013]] | ||
| [[You]] | | [[You]] | ||
| [[Robin Stjernberg]] | | [[Robin Stjernberg]] | ||
| [[Robin Stjernberg]] (tm), | | [[Robin Stjernberg]] (tm), [[Linnea Deb]] (tm), [[Joy Deb]] (tm) och [[Joakim Harestad Haukaas]] (tm) | ||
| Final: Placering 1 | | Final: Placering 1 | ||
|- | |- | ||
Rad 23: | Rad 23: | ||
| [[Glow]] | | [[Glow]] | ||
| [[Manda]] | | [[Manda]] | ||
| [[Joy Deb]] (tm), | | [[Joy Deb]] (tm), [[Linnea Deb]] (tm), [[Melanie Wehbe]] (tm) och [[Charlie Mason]] (tm) | ||
| Deltävling 2: Placering 8 - | | Deltävling 2: Placering 8 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Echo]] | | [[Echo]] | ||
| [[Outtrigger]] | | [[Outtrigger]] | ||
| | | [[Linnea Deb]] (tm), [[Joy Deb]] (tm), [[Anton Hård af Segerstad|Anton Malmberg Hård af Segerstad]] (tm), [[John Löfgren]] (tm), [[Simon Peyron]] (tm), [[Timmy Andersson]] (tm), [[Joakim Agnemyr]] (tm) och [[Adam Axelsson]] (tm) | ||
| Andra chansen: Placering 2 - | | Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Red]] | | [[Red]] | ||
| [[EKO]] | | [[EKO]] | ||
| | | [[Linnea Deb]] (tm), [[Joy Deb]] (tm), [[Anna Lidman]] (tm), [[Hannes Lundberg]] (tm) och [[Michael Ottosson]] (tm) | ||
| Deltävling 3: Placering 8 - | | Deltävling 3: Placering 8 - Utslagen | ||
|- | |- bgcolor="silver" | ||
| [[Busy Doin' Nothin']] | | [[Busy Doin' Nothin']] | ||
| [[Ace Wilder]] | | [[Ace Wilder]] | ||
| [[Ace Wilder]] (tm), [[Joy Deb]] (tm) och | | [[Ace Wilder]] (tm), [[Joy Deb]] (tm) och [[Linnea Deb]] (tm) | ||
| | | Final: Placering 2 | ||
|-bgcolor="gold" | |- bgcolor="gold" | ||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2015|2015]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2015|2015]] | ||
| [[Heroes]] | | [[Heroes]] | ||
| [[Måns Zelmerlöw]] | | [[Måns Zelmerlöw]] | ||
| [[Anton Hård af Segerstad]] (tm), [[Joy Deb]] (tm) och | | [[Anton Hård af Segerstad]] (tm), [[Joy Deb]] (tm) och [[Linnea Deb]] (tm) | ||
| Final: Placering 1 | | Final: Placering 1 | ||
|-bgcolor="#C96" | |- bgcolor="#C96" | ||
!scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2016|2016]] | !scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2016|2016]] | ||
| [[Don't Worry]] | | [[Don't Worry]] | ||
| [[Ace Wilder]] | | [[Ace Wilder]] | ||
| [[Joy Deb]], | | [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Anton Hård af Segerstad]], [[Ace Wilder]] och [[Behshad Ashnai]] | ||
| Final: Placering 3 | | Final: Placering 3 | ||
|- | |- | ||
| [[Hunger]] | | [[Hunger]] | ||
| [[Molly Pettersson Hammar]] | | [[Molly Pettersson Hammar]] | ||
| [[Joy Deb]], | | [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Lisa Desmond]], [[Anton Hård af Segerstad]] och [[Molly Pettersson Hammar]] | ||
| Andra chansen: Placering 2 - | | Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[I Will Wait]] | | [[I Will Wait]] | ||
| [[Isa]] | | [[Isa]] | ||
| [[Anton Hård af Segerstad]], [[Joy Deb]], | | [[Anton Hård af Segerstad]], [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]] och [[Nikki Flores]] | ||
| Andra chansen: Placering 2 - | | Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[My Heart Wants Me Dead]] | | [[My Heart Wants Me Dead]] | ||
| [[Lisa Ajax]] | | [[Lisa Ajax]] | ||
| | | [[Linnea Deb]], [[Joy Deb]], [[Anton Hård af Segerstad]], [[Nikki Flores]] och [[Sara Forsberg]] | ||
| Final: Placering 7 | | Final: Placering 7 | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2017|2017]] | !scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2017|2017]] | ||
| [[I Don’t Give A]] | | [[I Don't Give A|I Don’t Give A]] | ||
| [[Lisa Ajax]] | | [[Lisa Ajax]] | ||
| | | [[Ola|Ola Svensson]], [[Linnea Deb]], [[Joy Deb]] och [[Anton Hård af Segerstad]] | ||
| Final: Placering 9 | | Final: Placering 9 | ||
|- | |- | ||
| [[Statements]] | | [[Statements]] | ||
| [[Loreen]] | | [[Loreen]] | ||
| [[Anton Hård af Segerstad]], [[Joy Deb]], | | [[Anton Hård af Segerstad]], [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]] och [[Loreen]] | ||
| Andra chansen: Placering 2 - | | Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2018|2018]] | !scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2018|2018]] | ||
| [[In My Cabana]] | | [[In My Cabana]] | ||
| [[Margaret]] | | [[Margaret]] | ||
| [[Anderz Wrethov]] (tm), [[Arash Labaf]] (tm), | | [[Anderz Wrethov]] (tm), [[Arash Labaf]] (tm), [[Linnea Deb]] (tm) och [[Robert Uhlmann]] (tm) | ||
| Final: Placering 7 | | Final: Placering 7 | ||
|- | |- | ||
| [[Cry]] | | [[Cry]] | ||
| [[Dotter]] | | [[Dotter]] | ||
| | | [[Linnea Deb]] (tm), [[Peter Boström]] (tm), [[Thomas G:son]] (tm) och [[Dotter|Johanna "Dotter" Jansson]] (tm) | ||
| Deltävling 3: Placering 6 - | | Deltävling 3: Placering 6 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
!scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2019|2019]] | !scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2019|2019]] | ||
| [[Chasing Rivers]] | | [[Chasing Rivers]] | ||
| [[Nano]] | | [[Nano]] | ||
| [[Lise Cabble]] (tm), | | [[Lise Cabble]] (tm), [[Linnea Deb]] (tm), [[Joy Deb]] (tm), [[Thomas G:son]] (tm) och [[Nano|Nano Omar]] (tm) | ||
| Final: Placering 8 | | Final: Placering 8 | ||
|- | |- | ||
| [[No Drama]] | | [[No Drama]] | ||
| [[High15]] | | [[High15]] | ||
| | | [[Linnea Deb]] (tm), [[Joy Deb]] (tm) och [[Kate Tizzard]] (tm) | ||
| Deltävling 1: Placering 6 - | | Deltävling 1: Placering 6 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Not With Me]] | | [[Not With Me]] | ||
| [[Wiktoria]] | | [[Wiktoria]] | ||
| | | [[Linnea Deb]] (tm), [[Joy Deb]] (tm) och [[Wiktoria|Wiktoria Johansson]] (tm) | ||
| Final: Placering 6 | | Final: Placering 6 | ||
|- | |- | ||
| [[Hello]] | | [[Hello]] | ||
| [[Mohombi]] | | [[Mohombi]] | ||
| [[Alexandru Florin Cotoi]] (tm), [[Thomas G:son]] (tm), | | [[Alexandru Florin Cotoi]] (tm), [[Thomas G:son]] (tm), [[Mohombi|Mohombi Moupondo]] (tm) och [[Linnea Deb]] (tm) | ||
| Final: Placering 5 | | Final: Placering 5 | ||
|- | |- | ||
Rad 114: | Rad 114: | ||
| [[One Touch]] | | [[One Touch]] | ||
| [[Kadiatou]] | | [[Kadiatou]] | ||
| [[Joy Deb]], | | [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] och [[Anderz Wrethov]] | ||
| Deltävling 1: Placering 6 - | | Deltävling 1: Placering 6 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Baila Baila]] | | [[Baila Baila]] | ||
| [[Alvaro Estrella]] | | [[Alvaro Estrella]] | ||
| [[Anderz Wrethov]], | | [[Anderz Wrethov]], [[Linnea Deb]] och [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | ||
| Final: Placering 10 | | Final: Placering 10 | ||
|-bgcolor="gold" | |- bgcolor="gold" | ||
| [[Voices]] | | [[Voices]] | ||
| [[Tusse]] | | [[Tusse]] | ||
| [[Joy Deb]], | | [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] och [[Anderz Wrethov]] | ||
| Final: Placering 1 | | Final: Placering 1 | ||
|-bgcolor="silver" | |- bgcolor="silver" | ||
| [[Every Minute]] | | [[Every Minute]] | ||
| [[Eric Saade]] | | [[Eric Saade]] | ||
| [[Eric Saade]], | | [[Eric Saade]], [[Linnea Deb]], [[Joy Deb]] och [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | ||
| Final: Placering 2 | | Final: Placering 2 | ||
|- | |- | ||
Rad 135: | Rad 135: | ||
| [[Bananas]] | | [[Bananas]] | ||
| [[Malou Prytz]] | | [[Malou Prytz]] | ||
| [[Joy Deb]], | | [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Ace Wilder|Alice Gernandt]] och [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | ||
| Deltävling 1 | | Deltävling 1: Placering 7 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Suave]] | | [[Suave]] | ||
| [[Alvaro Estrella]] | | [[Alvaro Estrella]] | ||
| [[Joy Deb]], | | [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Alvaro Estrella]] och [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | ||
| Deltävling | | Semifinal: Utslagen | ||
|- | |||
!scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2023|2023]] | |||
| [[Air]] | |||
| [[Marcus & Martinus]] | |||
| [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Marcus Gunnarsen]], [[Martinus Gunnarsen]] och [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | |||
| Deltävling 3 | |||
|- | |||
| [[Låt hela stan se på]] | |||
| [[Ida-Lova]] | |||
| [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Ida-Lova|Ida-Lova Lind]] och [[Andreas "Giri" Lindbergh]] | |||
| Deltävling 3 | |||
|- | |||
| [[Where Did You Go]] | |||
| [[Kiana]] | |||
| [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]] och [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | |||
| Deltävling 4 | |||
|- | |||
| [[Six Feet Under]] | |||
| [[Smash Into Pieces]] | |||
| [[Chris Adam]], [[Per Bergquist]], [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Benjamin Jennebo]], [[Andreas "Giri" Lindbergh]] och [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | |||
| Deltävling 4 | |||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |