Laurell Barker: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
(Uppdaterat Persontabell) |
m (Uppdaterat Persontabell) |
||
Rad 7: | Rad 7: | ||
! Låtskrivare | ! Låtskrivare | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2020|2020]] | |||
| [[Surface]] | |||
| [[Ellen Benediktson]], [[Simon Peyron]] | |||
| [[Paul Rey]], '''Laurell Barker''', [[Anderz Wrethov]], [[Sebastian von Koenigsegg]], [[Ellen Benediktson]] | |||
| Andra chansen, Placering: 2, Utslagen | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2020|2020]] | |||
| [[Brave]] | |||
| [[Hanna Ferm]] | |||
| [[David Kjellstrand]], [[Jimmy Jansson]], '''Laurell Barker''' | |||
| Final, Placering: 4 | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[The Missing Piece]] | |||
| [[Paul Rey]] | |||
| [[Fredrik Sonefors]], '''Laurell Barker''', [[Paul Rey]] | |||
| Final, Placering: 12 | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Fingerprints (bidrag)|Fingerprints]] | |||
| [[Nathalie Brydolf]] | |||
| [[Andreas "Stone" Johansson]], [[Etta Zelmani]], '''Laurell Barker''', [[Anna-Klara Folin]] | |||
| Deltävling 1, Placering: 7, Utslagen | |||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2022|2022]] | | [[Melodifestivalen 2022|2022]] | ||
| [[Freedom]] | | [[Freedom]] | ||
| [[Faith Kakembo]] | | [[Faith Kakembo]] | ||
| Laurell Barker, [[Palle Hammarlund]], [[Faith Kakembo]], [[Anderz Wrethov]] | | '''Laurell Barker''', [[Palle Hammarlund]], [[Faith Kakembo]], [[Anderz Wrethov]] | ||
| Deltävling 3 | | Deltävling 3 | ||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |
Versionen från 30 januari 2022 kl. 23.09
Bidrag i Melodifestivalen
År | Låt | Artist | Låtskrivare | Resultat |
---|---|---|---|---|
2020 | Surface | Ellen Benediktson, Simon Peyron | Paul Rey, Laurell Barker, Anderz Wrethov, Sebastian von Koenigsegg, Ellen Benediktson | Andra chansen, Placering: 2, Utslagen |
2020 | Brave | Hanna Ferm | David Kjellstrand, Jimmy Jansson, Laurell Barker | Final, Placering: 4 |
2021 | The Missing Piece | Paul Rey | Fredrik Sonefors, Laurell Barker, Paul Rey | Final, Placering: 12 |
2021 | Fingerprints | Nathalie Brydolf | Andreas "Stone" Johansson, Etta Zelmani, Laurell Barker, Anna-Klara Folin | Deltävling 1, Placering: 7, Utslagen |
2022 | Freedom | Faith Kakembo | Laurell Barker, Palle Hammarlund, Faith Kakembo, Anderz Wrethov | Deltävling 3 |