Just a Minute: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
MelloBot (diskussion | bidrag) (Skapat SongLead) |
MelloBot (diskussion | bidrag) (Lagt till SongResult) |
||
Rad 2: | Rad 2: | ||
[[Just a Minute]] är ett bidrag som tävlade i [[Melodifestivalen 2008]]. Bidraget framfördes av [[Rongedal]] och är skrivet av [[Amir Aly]] (m), [[Henrik Rongedal]] (tm), [[Henrik Wikström]] (m) och [[Magnus Rongedal]] (tm). | [[Just a Minute]] är ett bidrag som tävlade i [[Melodifestivalen 2008]]. Bidraget framfördes av [[Rongedal]] och är skrivet av [[Amir Aly]] (m), [[Henrik Rongedal]] (tm), [[Henrik Wikström]] (m) och [[Magnus Rongedal]] (tm). | ||
<!-- MelloBot-SongLead-End --> | <!-- MelloBot-SongLead-End --> | ||
<!-- MelloBot-SongResult-Start --> | |||
==Resultat== | |||
===Deltävling 2=== | |||
Deltävlingen sändes från [[ABB Arena]] i [[Västerås]] lördagen den 16 februari 2008. | |||
{| class="sortable wikitable" | |||
|- | |||
!rowspan=2|Nr | |||
!class="unsortable"; rowspan=2 | Bidrag | |||
!class="unsortable"; colspan=2 | Antal röster | |||
!rowspan=2|Plac. | |||
!class="unsortable"rowspan=2|Anm. | |||
|- | |||
! class="unsortable" | Omgång 1 | |||
! class="unsortable" | Omgång 2 | |||
|-style="background:honeyDew;" | |||
| align=center | 1 | |||
|Love In Stereo | |||
| align=right |39 972 | |||
| align=right |52 615 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |[[Melodifestivalen 2008#Andra chansen: Kiruna|Andra chansen]] | |||
|-style="background:#fcc;" | |||
| align=center | 2 | |||
|Du behöver aldrig mer vara rädd | |||
| align=right |15 396 | |||
| align=right |— | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |Utslagen | |||
|-style="background:#fcc;" | |||
| align=center | 3 | |||
|Razborka | |||
| align=right |6 121 | |||
| align=right |— | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |Utslagen | |||
|-style="background:#fcc;" | |||
| align=center | 4 | |||
|Den första svalan | |||
| align=right |13 352 | |||
| align=right |— | |||
| align=center |7 | |||
| align=center |Utslagen | |||
|-style="background:#fc6;" | |||
| align=center | 5 | |||
|Just A Minute | |||
| align=right |68 121 | |||
| align=right |94 101 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |'''[[Melodifestivalen 2008#Final: Stockholm|Till final]]''' | |||
|-style="background:#fc6;" | |||
| align=center | 6 | |||
|Empty Room | |||
| align=right |102 390 | |||
| align=right |126 356 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |'''[[Melodifestivalen 2008#Final: Stockholm|Till final]]''' | |||
|-style="background:#fcc;" | |||
| align=center | 7 | |||
|Kebabpizza Slivovitza | |||
| align=right |33 011 | |||
| align=right |43 509 | |||
| align=center |5 | |||
| align=center |Utslagen | |||
|-style="background:honeyDew;" | |||
| align=center | 8 | |||
|One Love | |||
| align=right |77 778 | |||
| align=right |79 106 | |||
| align=center |3 | |||
| align=center |[[Melodifestivalen 2008#Andra chansen: Kiruna|Andra chansen]] | |||
|} | |||
===Final=== | |||
Finalen sändes från [[Globen]] i [[Stockholm]] lördagen den 15 mars 2008 SVT1, följt av eftersnack med vinnaren lett av [[Fredrik Ekelund]]. | |||
{| class="sortable wikitable" | |||
|- | |||
!rowspan=2|Nr | |||
!class="unsortable"; rowspan=2 | Bidrag | |||
!class="unsortable"; colspan=12 | Juryomröstning | |||
!class="unsortable"; colspan=2 | Tittaromröstning | |||
!class="unsortable"rowspan=2| Summa | |||
!rowspan=2| Plac. | |||
|- | |||
!class="unsortable" | '''[[Örebro|Öo]]''' | |||
!class="unsortable" |[[Luleå|Lå]] | |||
!class="unsortable" |[[Falun|Fn]] | |||
!class="unsortable" |[[Karlstad|Kd]] | |||
!class="unsortable" |[[Umeå|Uå]] | |||
!class="unsortable" |'''[[Norrköping|Ng]]''' | |||
!class="unsortable" |'''[[Göteborg|Gg]]''' | |||
!class="unsortable" |[[Sundsvall|Sl]] | |||
!class="unsortable" |'''[[Växjö|Vö]]''' | |||
!class="unsortable" |'''[[Malmö|Mö]]''' | |||
!class="unsortable" |'''[[Stockholm|Sm]]''' | |||
! Poäng | |||
! Antal röster | |||
! class="unsortable" | Poäng | |||
|-style="background:gold" | |||
| align=center | 1 | |||
| Hero | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |114 | |||
| align=right|397 907 | |||
| align=center |110 | |||
| align=center |'''224''' | |||
| align=center |1 | |||
|- | |||
| align=center | 2 | |||
| That Is Where I'll Go | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |39 | |||
| align=right|120 587 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |'''39''' | |||
| align=center |7 | |||
|- | |||
| align=center | 3 | |||
| Just A Minute | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |76 | |||
| align=right|273 521 | |||
| align=center |66 | |||
| align=center |'''142''' | |||
| align=center |4 | |||
|- | |||
| align=center | 4 | |||
| Hur svårt kan det va? | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |64 | |||
| align=right|115 321 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |'''64''' | |||
| align=center |5 | |||
|- | |||
| align=center | 5 | |||
| I Love Europe | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |1 | |||
| align=right|228 674 | |||
| align=center |22 | |||
| align=center |'''23''' | |||
| align=center |9 | |||
|- | |||
| align=center | 6 | |||
| Thank You | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |25 | |||
| align=right|188 872 | |||
| align=center |11 | |||
| align=center |'''36''' | |||
| align=center |8 | |||
|-style="background:silver;" | |||
| align=center | 7 | |||
| Empty Room | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |74 | |||
| align=right|449 419 | |||
| align=center |132 | |||
| align=center |'''206''' | |||
| align=center |2 | |||
|- | |||
| align=center | 8 | |||
| I lågornas sken | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |1 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |4 | |||
| align=right|233 467 | |||
| align=center |44 | |||
| align=center |'''48''' | |||
| align=center |6 | |||
|- | |||
| align=center | 9 | |||
| Upp o hoppa | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |— | |||
| align=center |6 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |6 | |||
| align=right|81 691 | |||
| align=center |— | |||
| align=center |'''6''' | |||
| align=center |10 | |||
|-style="background:#cc9966;" | |||
| align=center | 10 | |||
| Lay Your Love On Me | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |10 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |12 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |8 | |||
| align=center |2 | |||
| align=center |4 | |||
| align=center |70 | |||
| align=right|320 741 | |||
| align=center |88 | |||
| align=center |'''158''' | |||
| align=center |3 | |||
|- | |||
|} | |||
<!-- MelloBot-SongResult-End --> |
Versionen från 25 februari 2022 kl. 02.52
Just a Minute är ett bidrag som tävlade i Melodifestivalen 2008. Bidraget framfördes av Rongedal och är skrivet av Amir Aly (m), Henrik Rongedal (tm), Henrik Wikström (m) och Magnus Rongedal (tm).
Resultat
Deltävling 2
Deltävlingen sändes från ABB Arena i Västerås lördagen den 16 februari 2008.
Nr | Bidrag | Antal röster | Plac. | Anm. | |
---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | Omgång 2 | ||||
1 | Love In Stereo | 39 972 | 52 615 | 4 | Andra chansen |
2 | Du behöver aldrig mer vara rädd | 15 396 | — | 6 | Utslagen |
3 | Razborka | 6 121 | — | 8 | Utslagen |
4 | Den första svalan | 13 352 | — | 7 | Utslagen |
5 | Just A Minute | 68 121 | 94 101 | 2 | Till final |
6 | Empty Room | 102 390 | 126 356 | 1 | Till final |
7 | Kebabpizza Slivovitza | 33 011 | 43 509 | 5 | Utslagen |
8 | One Love | 77 778 | 79 106 | 3 | Andra chansen |
Final
Finalen sändes från Globen i Stockholm lördagen den 15 mars 2008 SVT1, följt av eftersnack med vinnaren lett av Fredrik Ekelund.
Nr | Bidrag | Juryomröstning | Tittaromröstning | Summa | Plac. | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Öo | Lå | Fn | Kd | Uå | Ng | Gg | Sl | Vö | Mö | Sm | Poäng | Antal röster | Poäng | ||||
1 | Hero | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 4 | 6 | 12 | 10 | 10 | 12 | 114 | 397 907 | 110 | 224 | 1 |
2 | That Is Where I'll Go | 1 | 2 | 4 | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 | 1 | 12 | 1 | 39 | 120 587 | — | 39 | 7 |
3 | Just A Minute | 8 | 4 | 6 | 8 | 6 | 10 | 12 | 10 | 2 | — | 10 | 76 | 273 521 | 66 | 142 | 4 |
4 | Hur svårt kan det va? | 6 | 8 | 10 | 6 | 4 | 8 | — | 4 | 4 | 8 | 6 | 64 | 115 321 | — | 64 | 5 |
5 | I Love Europe | — | — | — | — | — | — | 1 | — | — | — | — | 1 | 228 674 | 22 | 23 | 9 |
6 | Thank You | 2 | 1 | 1 | — | 1 | 1 | 10 | 1 | 6 | — | 2 | 25 | 188 872 | 11 | 36 | 8 |
7 | Empty Room | 10 | 6 | 8 | 4 | 10 | 6 | — | 6 | 12 | 4 | 8 | 74 | 449 419 | 132 | 206 | 2 |
8 | I lågornas sken | — | — | — | 1 | — | — | 2 | — | — | 1 | — | 4 | 233 467 | 44 | 48 | 6 |
9 | Upp o hoppa | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 6 | — | 6 | 81 691 | — | 6 | 10 |
10 | Lay Your Love On Me | 4 | 10 | 2 | 10 | 8 | 12 | 8 | 2 | 8 | 2 | 4 | 70 | 320 741 | 88 | 158 | 3 |