Joy Deb: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
(Uppdaterat Persontabell) |
m (Uppdaterat Persontabell) |
||
Rad 8: | Rad 8: | ||
! Dirigent | ! Dirigent | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2020|2020]] | |||
| [[Moves]] | |||
| [[Suzi P]] | |||
| Joy Deb, [[Suzi P|Suzi Pancekov]], [[Aniela Eklund]], [[Malou Ruotsalainen]], [[Chanel Tukia]], [[Kenny Silverdique]] | |||
| | |||
| Deltävling 1, Placering: 7, Utslagen | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[One Touch]] | |||
| [[Kadiatou]] | |||
| Joy Deb, [[Linnea Deb]], [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]], [[Anderz Wrethov]] | |||
| | |||
| Deltävling 1, Placering: 6, Utslagen | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[The Silence]] | |||
| [[Frida Green]] | |||
| [[Anna Bergendahl]], [[Bobby Ljunggren]], [[David Lindgren Zacharias]], Joy Deb | |||
| | |||
| Andra chansen, Placering: 2, Utslagen | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Voices]] | |||
| [[Tusse]] | |||
| Joy Deb, [[Linnea Deb]], [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]], [[Anderz Wrethov]] | |||
| | |||
| Final, Placering: 1 | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Every Minute]] | |||
| [[Eric Saade]] | |||
| [[Eric Saade]], [[Linnea Deb]], Joy Deb, [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | |||
| | |||
| Final, Placering: 2 | |||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2022|2022]] | | [[Melodifestivalen 2022|2022]] |
Versionen från 30 januari 2022 kl. 22.42
Bidrag i Melodifestivalen
År | Låt | Artist | Låtskrivare | Dirigent | Resultat |
---|---|---|---|---|---|
2020 | Moves | Suzi P | Joy Deb, Suzi Pancekov, Aniela Eklund, Malou Ruotsalainen, Chanel Tukia, Kenny Silverdique | Deltävling 1, Placering: 7, Utslagen | |
2021 | One Touch | Kadiatou | Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Anderz Wrethov | Deltävling 1, Placering: 6, Utslagen | |
2021 | The Silence | Frida Green | Anna Bergendahl, Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias, Joy Deb | Andra chansen, Placering: 2, Utslagen | |
2021 | Voices | Tusse | Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Anderz Wrethov | Final, Placering: 1 | |
2021 | Every Minute | Eric Saade | Eric Saade, Linnea Deb, Joy Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt | Final, Placering: 2 | |
2022 | Bananas | Malou Prytz | Joy Deb, Linnea Deb, Alice Gernandt, Jimmy ”Joker” Thörnfeldt | Deltävling 1 | |
2022 | Suave | Alvaro Estrella | Joy Deb, Linnea Deb, Alvaro Estrella, Jimmy ”Joker” Thörnfeldt | Deltävling 2 |