Fredrik Kempe: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
(Uppdaterat Persontabell) |
MelloBot (diskussion | bidrag) m (Uppdaterat PersonTable) |
||
(21 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | <!-- MelloBot-PersonTable-Start --> | ||
== Bidrag | == Bidrag == | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! År | ! År | ||
! | ! Bidrag | ||
! Artist | ! Artist | ||
! | ! Text och musik | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | !scope="row"| [[Melodifestivalen 2004|2004]] | ||
| [[Finally]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] | |||
| Andra chansen: Placering 8 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2005|2005]] | |||
| [[Du och jag mot världen]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] & [[Sanna Nielsen]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]], [[Fredrik Kempe]] och [[Henrik Wikström]] | |||
| Final: Placering 8 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2007|2007]] | |||
| [[Rainbow Star]] | |||
| [[Regina Lund]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]], [[Fredrik Kempe]] och [[Regina Lund]] | |||
| Deltävling 2: Placering 8 - Utslagen | |||
|- bgcolor="#C96" | |||
| [[Cara Mia]] | |||
| [[Måns Zelmerlöw]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] och [[Henrik Wikström]] | |||
| Final: Placering 3 | |||
|- | |||
| [[Vågar du, vågar jag]] | |||
| [[Sanna Nielsen]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]], [[Fredrik Kempe]] och [[Henrik Wikström]] | |||
| Final: Placering 7 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2008|2008]] | |||
| [[Pame]] | |||
| [[Daniel Mitsogiannis]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Henrik Wikström]] (m) | |||
| Deltävling 4: Placering 7 - Utslagen | |||
|- bgcolor="gold" | |||
| [[Hero]] | |||
| [[Charlotte Perrelli]] | |||
| [[Bobby Ljunggren]] (m) och [[Fredrik Kempe]] (tm) | |||
| Final: Placering 1 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2009|2009]] | |||
| [[Hope & Glory]] | |||
| [[Måns Zelmerlöw]] | |||
| [[Fredrik Kempe]], [[Henrik Wikström]] och [[Måns Zelmerlöw]] | |||
| Final: Placering 4 | |||
|- | |||
| [[You're Not Alone]] | |||
| [[BWO]] | |||
| [[Alexander Bard]], [[Anders Hansson]] och [[Fredrik Kempe]] | |||
| Andra chansen: Utslagen | |||
|- | |||
| [[Moving On]] | |||
| [[Sarah Dawn Finer]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] och [[Sarah Dawn Finer]] | |||
| Final: Placering 6 | |||
|- bgcolor="gold" | |||
| [[La Voix]] | |||
| [[Malena Ernman]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] och [[Malena Ernman]] | |||
| Final: Placering 1 | |||
|- bgcolor="#C96" | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2010|2010]] | |||
| [[Manboy]] | |||
| [[Eric Saade]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] och [[Peter Boström]] | |||
| Final: Placering 3 | |||
|- | |||
| [[Hollow]] | |||
| [[Peter Jöback]] & [[Janet Leon]] | |||
| [[Anders Hansson]], [[Fredrik Kempe]], [[Karl-Ola Kjellholm]] (tm), [[Jimmy Jansson]] (tm) och [[Louise Winter]] (tm) | |||
| Final: Placering 9 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2011|2011]] | |||
| [[Tid att andas]] | |||
| [[Simon Forsberg]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) | |||
| Deltävling 3: Placering 8 - Utslagen | |||
|- | |||
| [[The King]] | |||
| [[The Playtones]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Peter Kvint]] (tm) | |||
| Final: Placering 6 | |||
|- bgcolor="gold" | |||
| [[Popular]] | |||
| [[Eric Saade]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) | |||
| Final: Placering 1 | |||
|- | |||
| [[Alive (bidrag)|Alive]] | |||
| [[Linda Pritchard]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Oscar Görres]] (m) | |||
| Andra chansen: Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2012|2012]] | |||
| [[Youngblood (bidrag)|Youngblood]] | |||
| [[Youngblood (grupp)|Youngblood]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[David Kreuger]] (tm) | |||
| Andra chansen: Utslagen | |||
|- | |||
| [[The Girl]] | |||
| [[Charlotte Perrelli]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Alexander Jonsson]] (tm) | |||
| Deltävling 4: Placering 5 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2013|2013]] | |||
| [[Burning Flags]] | |||
| [[Cookies 'N' Beans]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) | |||
| Andra chansen: Placering 7 - Utslagen | |||
|- | |||
| [[Begging]] | |||
| [[Anton Ewald]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Anton Hård af Segerstad]] (tm) | |||
| Final: Placering 4 | |||
|- | |||
| [[Heartstrings]] | |||
| [[Janet Leon]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[Anton Hård af Segerstad]] (tm) | |||
| Deltävling 3: Placering 5 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="4"| [[Melodifestivalen 2014|2014]] | |||
| [[Bröder]] | |||
| [[Linus Svenning]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm) | |||
| Final: Placering 5 | |||
|- bgcolor="gold" | |||
| [[Undo]] | |||
| [[Sanna Nielsen]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (tm) och [[Hamed "K-One" Pirouzpanah]] (tm) | |||
| Final: Placering 1 | |||
|- | |||
| [[Yes We Can]] | |||
| [[Oscar Zia]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (tm) och [[Hamed "K-One" Pirouzpanah]] (tm) | |||
| Final: Placering 8 | |||
|- bgcolor="#C96" | |||
| [[Blame It on the Disco]] | |||
| [[Alcazar]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (tm) och [[Hamed "K-One" Pirouzpanah]] (tm) | |||
| Final: Placering 3 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="3"| [[Melodifestivalen 2015|2015]] | |||
| [[Sting]] | |||
| [[Eric Saade]] | |||
| [[Sam Arash Fahmi]] (tm), [[Fredrik Kempe]] (tm), [[Hamed "K-One" Pirouzpanah]] (tm) och [[David Kreuger]] (tm) | |||
| Final: Placering 5 | |||
|- | |||
| [[Forever Starts Today]] | |||
| [[Linus Svenning]] | |||
| [[Aleena Gibson]] (tm), [[Anton Hård af Segerstad]] (tm) och [[Fredrik Kempe]] (tm) | |||
| Final: Placering 6 | |||
|- | |||
| [[I See You]] | |||
| [[Kristin Amparo]] | |||
| [[Kristin Amparo]] (tm), [[Fredrik Kempe]] (tm) och [[David Kreuger]] (tm) | |||
| Andra chansen: Placering 2 - Utslagen | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2016|2016]] | |||
| [[Bada nakna]] | |||
| [[Samir Badran|Samir]] & [[Viktor Frisk|Viktor]] | |||
| [[Fredrik Kempe]], [[David Kreuger]] och [[Anderz Wrethov]] | |||
| Final: Placering 12 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2018|2018]] | |||
| [[Party Voice]] | |||
| [[Jessica Andersson]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (m), [[Niklas Carson Mattsson]] (m) och [[Jessica Andersson]] (t) | |||
| Final: Placering 11 | |||
|- | |||
| [[Fuldans]] | |||
| [[Rolandz]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (tm) och [[Robert Gustafsson]] (tm) | |||
| Final: Placering 10 | |||
|- | |||
!scope="row"| [[Melodifestivalen 2019|2019]] | |||
| [[Norrsken (Goeksegh)]] | |||
| [[Jon Henrik Fjällgren]] | |||
| [[Fredrik Kempe]] (tm), [[David Kreuger]] (tm), [[Niklas Carson Mattsson]] (tm) och [[Jon Henrik Fjällgren]] (tm) | |||
| Final: Placering 4 | |||
|- | |||
!scope="row" rowspan="2"| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Horizon]] | | [[Horizon]] | ||
| [[Jessica Andersson]] | | [[Jessica Andersson]] | ||
| [[David Kreuger]], | | [[David Kreuger]], [[Fredrik Kempe]], [[Markus Lidén]], [[Christian Holmström]] och [[Jesper Jakobsen]] | ||
| Deltävling 1 | | Deltävling 1: Placering 5 - Utslagen | ||
|- | |- | ||
| [[Beat of Broken Hearts]] | | [[Beat of Broken Hearts]] | ||
| [[Klara Hammarström]] | | [[Klara Hammarström]] | ||
| [[David Kreuger]], | | [[David Kreuger]], [[Fredrik Kempe]], [[Niklas Carson Mattsson]] och [[Andreas Wijk]] | ||
| Final | | Final: Placering 6 | ||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |