Anderz Wrethov: Skillnad mellan sidversioner
Från Mellopedia
(Uppdaterat Persontabell) |
m (Uppdaterat Persontabell) |
||
Rad 6: | Rad 6: | ||
! Artist | ! Artist | ||
! Låtskrivare | ! Låtskrivare | ||
! Resultat | ! Resultat | ||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2020|2020]] | |||
| [[Vem e som oss]] | |||
| [[Anis Don Demina]] | |||
| '''Anderz Wrethov''', [[Johanna Elkesdotter Wrethov]], [[Anis Don Demina]], [[Robin Svensk]] | |||
| Final, Placering: 5 | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2020|2020]] | |||
| [[Surface]] | |||
| [[Ellen Benediktson]], [[Simon Peyron]] | |||
| [[Paul Rey]], [[Laurell Barker]], '''Anderz Wrethov''', [[Sebastian von Koenigsegg]], [[Ellen Benediktson]] | |||
| Andra chansen, Placering: 2, Utslagen | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[One Touch]] | |||
| [[Kadiatou]] | |||
| [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]], '''Anderz Wrethov''' | |||
| Deltävling 1, Placering: 6, Utslagen | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Om allting skiter sig]] | |||
| [[Emil Assergård]] | |||
| [[Emil Assergård]], [[Jimmy Jansson]], [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]], '''Anderz Wrethov''', [[Johanna Elkesdotter Wrethov|Johanna Wrethov]] | |||
| Deltävling 3, Placering: 5, Utslagen | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Baila Baila]] | |||
| [[Alvaro Estrella]] | |||
| '''Anderz Wrethov''', [[Linnea Deb]], [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]] | |||
| Final, Placering: 10 | |||
|- | |||
| [[Melodifestivalen 2021|2021]] | |||
| [[Voices]] | |||
| [[Tusse]] | |||
| [[Joy Deb]], [[Linnea Deb]], [[Jimmy "Joker" Thörnfeldt]], '''Anderz Wrethov''' | |||
| Final, Placering: 1 | |||
|- | |- | ||
| [[Melodifestivalen 2022|2022]] | | [[Melodifestivalen 2022|2022]] | ||
| [[Änglavakt]] | | [[Änglavakt]] | ||
| [[John Lundvik]] | | [[John Lundvik]] | ||
| [[John Lundvik]], [[Benjamin Rosenbohm]], [[Fredrik Sonefors]], Anderz Wrethov, [[Elin Wrethov]] | | [[John Lundvik]], [[Benjamin Rosenbohm]], [[Fredrik Sonefors]], '''Anderz Wrethov''', [[Elin Wrethov]] | ||
| Deltävling 2 | | Deltävling 2 | ||
|- | |- | ||
Rad 19: | Rad 53: | ||
| [[My Way]] | | [[My Way]] | ||
| [[Tone Sekelius]] | | [[Tone Sekelius]] | ||
| [[Tone Sekelius]], Anderz Wrethov | | [[Tone Sekelius]], '''Anderz Wrethov''' | ||
| Deltävling 2 | | Deltävling 2 | ||
|- | |- | ||
Rad 26: | Rad 59: | ||
| [[Freedom]] | | [[Freedom]] | ||
| [[Faith Kakembo]] | | [[Faith Kakembo]] | ||
| [[Laurell Barker]], [[Palle Hammarlund]], [[Faith Kakembo]], Anderz Wrethov | | [[Laurell Barker]], [[Palle Hammarlund]], [[Faith Kakembo]], '''Anderz Wrethov''' | ||
| Deltävling 3 | | Deltävling 3 | ||
|- | |- | ||
Rad 33: | Rad 65: | ||
| [[Run to the Hills]] | | [[Run to the Hills]] | ||
| [[Klara Hammarström]] | | [[Klara Hammarström]] | ||
| [[Julie Aagaard]], [[Klara Hammarström]], [[Jimmy ”Joker” Thörnfeldt]], Anderz Wrethov | | [[Julie Aagaard]], [[Klara Hammarström]], [[Jimmy ”Joker” Thörnfeldt]], '''Anderz Wrethov''' | ||
| Deltävling 4 | | Deltävling 4 | ||
|} | |} | ||
<!-- MelloBot-PersonTable-End --> | <!-- MelloBot-PersonTable-End --> |